Ana SayfaGüncelBeşinci günde nöbet kürsüsü tamamen kadınların

Beşinci günde nöbet kürsüsü tamamen kadınların

HABER MERKEZİ – HDP’nin Yoğurtçu Parkı’ndaki ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ beşinci gününe girerken, basın açıklamasında konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Kadınlar, bu ülkeyi yeniden elleriyle inşa edecekler” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Yoğurtçu Parkı’ndaki ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ beşinci gününe girdi.

Her gün olduğu gibi bu saba da günün ilk ışıkları ile uyanan vekiller ve partililer hazırladıkları kahvaltı sofrasına oturdu.

Dün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ne (ÖDP), hak örgütlerinden Suruç Aileleri ile sendikalara dek birçok kesimin ziyaret ettiği nöbete bugün kadınlar ziyarette bulunacak.

Nöbette bugünkü basın açıklamasını yapan HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da nöbette kadınların Türkiye’de yaşadıkları sorunların ve mücadele geçmişinin konuşulacağını ifade etti.

Müftülere nikah yetkisi verilmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Kerestecioğlu, “Nasıl ki mor iğneyi ‘kadının sırtını sopasız, karnını sıpasız bırakmayacaksın’ diyen hakime batırdıysak, nasıl çocuk istismarcılarına af getiren yasaya batırdıysak, Türkiye’de en etkili muhalefet gücü olan kadınlar, öyle müftülere nikah kıydırmalarına, çocukları tarikatlara emanet etmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Kerestecioğlu özetle şunları söyledi:

Kadınların gülüşü, bugün buraya taşıdıkları inat, adaleti kuracak, çocukların kahkahası adaleti getirecek, inanıyorum. ‘Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa’ diyoruz ya hani! Bu erkek egemen iktidar da yerinden oynar, oynayacak ve biz kadınlar çok daha özgürleşeceğiz.

AKP MYK üyesi Ayhan Oğan’a da söyleyelim; sizin ne o hayal ettiğiniz otoriter devleti kurmanıza ne de eski oligarşi yerine kendi oligarşinizi kurmanıza izin vermeyeceğiz. Devlet içinde yıllardır süren ikili hesaplaşmalar ve iktidar savaşı kadınlara hiçbir şey vaat etmiyor. Kadınlar, bu ülkeyi yeniden elleriyle inşa edecekler. Barışçıl, eşitlikçi ve demokratik, en önemlisi tüm kadınlar için yeni güvenli bir ülke kuracaklar.

“Adaletin olmadığı yerde, büyük hapishaneler inşa edilir” diyen Kerestecioğlu, parktaki ablukaya da dikkat çekerek şunları ifade etti:

Bir ülkede, onlarca milletvekilinin 3 aşamalı bariyerler, zırhlı araçlar ve polis otobüsleriyle halktan soyutlandığını görenlerin ilk söyleyeceği, bu ülkede adaletin olmadığıdır. Adalet azaldıkça duvarlar yükselir.

5 gündür bu parktayız. Biz bu parkta, geceleri adalet duygumuzla huzur içinde uyuyabiliyoruz. Ama emin olun, biri Saray’da rahat uyuyamıyor! İşte bütün bu bariyerleri bu yüzden dikiyorlar.

Burada bulunduğumuz 5 gün boyunca, Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde adalet yasaklandı. Avukatların cübbeleri, müzisyenlerin enstrümanları sanki bir suç aletiymiş gibi içeri sokulmadı. DİSK üyeleri, önlüklerini bin bir mücadeleyle içeri alabildiler. Tüm bu yıldırma teşebbüslerine karşın dostlarımız, kurumlar, siyasi örgütler, sivil yurttaşlar, ilçe örgütlerimiz, dirençle, dirayetle buraya nöbet tutmaya geldiler. Hepsine binlerce kez teşekkür ediyoruz.

 


VİCDAN VE ADALET NÖBETİ – I. GÜN

VİCDAN VE ADALET NÖBETİ – II. GÜN

VİCDAN VE ADALET NÖBETİ – III. GÜN

VİCDAN VE ADALET NÖBETİ – IV. GÜN
Önceki Haber
ABD iklim anlaşmasından çekileceğini resmen BM'ye bildirdi
Sonraki Haber
Meteoroloji'den 12 il için sağanak yağış ve sel uyarısı