Ana SayfaEkolojiSur’da abluka içinde abluka: Evler bariyerlerle çevrelendi, zorla boşaltılıyor

Sur’da abluka içinde abluka: Evler bariyerlerle çevrelendi, zorla boşaltılıyor

HABER MERKEZİ – Sur’da yıkımın hedefindeki Alipaşa ve Lalebey mahalleleri bariyerlerle abluka altına alındı. Yıkım kararı bulunan evler zorla boşaltılırken; bir polisin, evi yıkılacak olan yurttaşa elindeki şeftaliyi yiyerek “Medyaya oynama” demesi tepki çekti. Yıkıma karşı HDP, “Sur halkına sahip çıkalım” çağrısı yaparken, HDP’li vekiller yıkımın gerçekleştiği mahallelerde oturma eylemi başlattı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında Mayıs ayında başlatılan yıkım devam ediyor.

Her iki mahallenin büyük bir bölümü yıkılırken, yıkıma karşı direnenlerin evlerinin de yıkımına başlandı.

Sabah saatlerinden itibaren yıkımın sürdüğü her iki mahalleyi bariyerler ile giriş çıkışlara kapatan polis, evlerini terk etmeyen yurttaşları zorla çıkarmaya başladı.

Çevik kuvvet polisleri ve TOMA’larla ablukaya alınan her iki mahallede, mahalle aralarında bulunan ve yıkım kararı alınan birçok ev ise polis bariyerleri ile çevrelendi.

Elinde şeftali ile evi yıkılacak yurttaşa ‘Medyaya oynama’ dedi

Evi bariyerlerle çevrelenen yurttaşlardan biri içerisinde olduğu durumu Özgürüz’e, “Gidecek yerim yok, sağolsunlar çok anlayışlılar ya, pikap getirmişler eşyalarımızı depoya atacaklar. Ben tek başıma yaşıyorum beni de artık paket edip bir depoya atarsınız” sözleriyle anlattı.

Hükümete tepki gösteren yurttaş, “Ben halkımı mağdur etmeyeceğim dedi, senin bu yaptığına ne deniyor?” diye sordu.

Çekimin yapıldığı esnada ise yurttaşın yanına gelen ve elindeki şeftaliyi yiyen bir polis, “Medyaya oynama, medyaya oynama” dedi.

Gazetecilere de “Gerçeklerin haberini yapın” diyen polise yurttaşlar tepki gösterdi. O anlar kameralara şöyle yansıdı:

HDP’den çağrı ve vekillerden oturma eyleminde

Yıkım sürerken Sur’un Yıkımına Hayır Platformu’nun çağrısı üzerine milletvekilleri Alipaşa Mahallesi’ne gelerek oturma eylemi başlattı.

HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Ziya Pir ve İmam Taşçıer ile Sur Platformu bileşenlerinin bulunduğu yere kimse alınmazken, vekiller yıkılacak bir evin önünde oturuyor.

Ayrıca HDP, “Sur’a ve Sur halkına sahip çıkalım” çağrısında bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada, yapılanın “Suriçi’nin tamamına el koyma projesi” olduğu vurgulanırken, yıkımın hukuk ihlali boyutuna dikkat çekildi.

Açıklamada, “Kürt halkına ve Kürt kültürü ile ilgili her şeye yönelik hırs ve intikam duygusuyla Sur’a yapılan saldırıyı tüm muhalif kamuoyu kendisine yapılan bir saldırı olarak görmelidir. Sur halkına dayatılan bu tehcir politikasına karşı sesimizi yükseltelim, Sur’a ve Sur halkına sahip çıkalım” denildi.

Valilik talimatı

dihaber, Diyarbakır Valiliği’nin verdiği talimat doğrultusunda her iki mahallenin abluka altına alındığını ve “Evleri zorla boşaltın” talimatı verildiğini belirtiyor.

 


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
OHAL Komisyonu'na gitmişlerdi: Gülmen ve Özakça'nın avukatları gözaltına alındı
Sonraki Haber
Fethiye'deki yangın kontrol altında: 10 dönüm ormanlık arazi zarar gördü