Ana SayfaGüncel‘Tek tip elbise darbe anlayışının ürünü’ diyen avukat Eren Keskin: Kaygı verici bir süreç başlıyor

‘Tek tip elbise darbe anlayışının ürünü’ diyen avukat Eren Keskin: Kaygı verici bir süreç başlıyor

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirmesi sonrası hükümetin hazırlıklarına başladığı darbe girişimi ve “örgüt” davalarında yargılananlara “tek tip elbise” uygulamasını değerlendiren İHD Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, “tek tip elbisenin” darbe anlayışının ürünü olduğunu söyledi ve uygulamaya direnenlere karşı dayatılacak hak ihlallerine dikkat çekerek, “Kaygı verici bir süreç başlıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümündeki etkinliklerde ‘FETÖ’ sanıklarının tıpkı Guantanamo’daki gibi ‘tek tip kıyafetle’ mahkemeye getirilmesini istediğini gündeme getirmesinin ardından Adalet Bakanlığı çalışmalarına başlamıştı.

Adalet Bakanlığı konu ile ilgili ‘çalışmalarını’ yürütürken Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmada ‘tek tip kıyafetlerin’ modelini ve rengini açıklayarak, “Darbeciler tulum, teröristler ceket pantolon giyecek” demişti.

İHD Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, “terör soruşturmalarında” yargılananlara getirmek istenilen “tek tip kıyafet” uygulamasını değerlendirdi.

Uygulamanın “düşman ceza hukukunun” bir sonucu olduğunu belirten Keskin, “Bu uygulama darbe anlayışının bir ürünüdür. Kaygı verici bir süreç başlıyor” dedi.

dihaber’e konuşan Keskin, ‘tek tip elbisenin’ AİHM’in 14’üncü maddesine aykırı olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘İnsan haklarına aykırı bir uygulama’

Ayrımcılık içermektedir. Evrensel bir hukuk ilkesi olan masumiyet karinesine de aykırıdır. Çünkü bu insanlar tutuklu olarak yargılanıyor. Haklarında bir ceza verilmemiş ve henüz bir hüküm yok. ‘Tek tip elbise’ giydirilerek açıkça suçlu ilan ediliyorlar. Diğer insanlardan da ayrı tutuluyorlar. Bu açıdan tamamen insan haklarına aykırı bir uygulamadır.

‘Bir çılgınlık süreci’

Hukukçu olarak gerek Türkiye’nin iç hukukunun gerekse de altına imza attığı tüm uluslararası sözleşmelerinin yerle bir edildiği bir süreç yaşıyoruz. Hukukla değerlendirme yapamam. Bu sadece intikamcı bir yaklaşımın ürünüdür. Bir an önce vazgeçmelerini diliyorum. Şu anda yaşadığımız süreç bana göre; bir çılgınlık sürecidir. Şu anki süreç hiçbir tanımlamaya uymuyor. O nedenle de hukuk içinde kalarak bir şey de diyemiyorsunuz. Sözün bittiği yerdeyiz. Söz bitmiş bu durumda.

‘Tek tip elbise darbe ürünüdür’

1980 askeri darbesinin ardından da yargılamalarda da ‘tek tip elbise’nin dayatıldığını hatırlatan Keskin, şöyle devam etti:

O dönem mahpusların bu uygulamaya nasıl karşı direndiklerini ve bu yüzden nasıl işkence gördüklerini, duruşmalarda saldırılara uğradıklarını ve bu yüzden uzayan davaları çok büyük hak ihlallerini yaşamıştık. Ve bugün AKP’nin iktidara geldiğinde en çok şikayet ettiği şey askeri vesayetti. Ve bu vesayetin tüm insanlık dışı uygulamalarını bugün AKP de uygulamaya koyuyor. Yani ‘tek tip elbise’ dayatması aslında bir darbe ürünüdür. Darbe anlayışı bir üründen doğmuştur. Ve bugün de uygulanıyor olması aslında düşmanca ceza hukukunun bir sonucu olduğunu düşünüyoruz.

‘Siyasi tutuklular bu uygulamayı kabul etmez’

Siyasi davalarda tutuklu olanların bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini belirten Keskin, “Çok uzun yıllar siyasi davalara giren bir avukat olarak, siyasilerin nasıl davranacağından çok eminim. Tabi ki bunu giymeyeceklerdir. Böyle onur kırıcı bir uygulamayı kabul etmeyeceklerdir. Bu nedenle cezaevlerinde ve duruşmaya gidiş ve gelişlerinde çok yoğun şiddet uygulamalarına tanık olabileceğimiz endişeleri yaşıyoruz. Bu nedenle bize göre kaygı verici bir süreç başlıyor” dedi.

 


PAYLAŞ:    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!       Yazdır
Önceki Haber
Türkiye’de işçilerin yüzde 90’ı sendikasız
Sonraki Haber
ÖSYM puanları yanlış hesaplamış: Bin 100 adayın yerleştirilmesi değiştirildi