Ana SayfaGüncelUzmanlardan BM’ye ‘kendi kararını verebilen katil robot’ uyarısı: Çok zamanımız kalmadı

Uzmanlardan BM’ye ‘kendi kararını verebilen katil robot’ uyarısı: Çok zamanımız kalmadı

HABER MERKEZİ – Dünyanın önde gelen 116 robot ve yapay zeka uzmanı, Birleşmiş Milletler’e bir mektup yazarak ‘öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını’ talep etti. Üstelik uzmanlara göre harekete geçmek için çok zamanımız yok: ‘Pandora’nın kutusu bir kere açıldıktan sonra kapatması zor olacak’.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve Google’ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind’ın kurucusu Mustafa Süleyman’ın da aralarında olduğu 26 ülkeden 116 uzman, Birleşmiş Milletler’e (BM) bir mektup yazarak ‘öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını’ talep etti.

BBC Türkçe’nin Guardian’dan aktardığı habere göre, mektupta ‘yapay zeka ile hedeflerini otonom olarak belirleyip onları öldürebilen robotların geliştirilmesinin engellenmesi’ istendi.

‘Bu silahlar başkaları tarafından kullanılmaya açık’

Uzmanların kaleme aldığı açık mektupta şu ifadeler yer aldı:

Geliştirilmeleri durumunda otonom silahlar, savaşların daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ölçüde, insanların kavrayabileceği hızdan kat kat daha hızlı gelişmesine yol açacaktır. Bu silahlar teröristler veya despotlar tarafından kullanılabileceği gibi hacklenmeye de müsait olacaktır.

‘Harekete geçmek için çok zamanımız yok’

Bazı uzmanlar savaşlarda yapay zekanın kullanılmasının cephelerdeki askerlerin güvenliğini artırabileceğini savunsa da birçok uzman ‘yapay zekanın vereceği kararlarla savaşların daha kolay çıkabileceğinden’ endişeleniyor.

Gazeteye konuşan Sydney’deki New South Wales Üniversitesi’nden yapay zeka profesörü Toby Walsh, yapay zekanın da diğer teknolojiler gibi iyi veya kötü amaçlar için kullanılabileceğini söylüyor:

Yapay zeka eşitsizliği ve yoksulluğu yok etmek, iklim değişikliği ve küresel finansal krizin getirdiği sorunlarla başa çıkmak için kullanılabilir. Ama aynı teknoloji otonom silahlarla savaşları endüstriyelleştirmek için de kullanılabilir. Hangi türden bir gelecek istediğimize karar vermemiz gerekiyor.

Dünya’da otonom silah teknolojisi yükseliyor

Öte yandan Güney Kore şirketi Samsung, ülkenin Kuzey Kore sınırına otonom bir silah yerleştirdi bile.

SGR-A1 adlı sabit silah, otonom bir şekilde hedef tespit edip ateş etme yeteneğine sahip. Silahın gözlem yapma, ses tanıma ve el bombası fırlatma özelliği de bulunuyor.

Fakat sınırda bu özelliğin kullanılıp kullanılmayacağı konusu netleşmedi.

Samsung’un yanı sıra İngiltere’deki BAE Systems’in geliştirmekte olduğu Taranis adlı insansız hava aracı da otonom özelliklere sahip.

Rusya ve ABD birer otonom tank projesi üzerinde çalışırken ABD’nin ayrıca otonom savaş gemisi de bulunuyor.

Previous post
Yargıtay 'Kadın zayıf, savunmasız, sömürülebilirdir' diyen mahkemeyi onadı: Ev hapsi sürüyor
Next post
Saadet liderine göre yıl sonunda 'baskın seçim' olacak: Erdoğan durduk yere sahaya inmedi