Ana SayfaDünyaBarzani’den ‘son açıklama’: Yarın referanduma gidiyoruz

Barzani’den ‘son açıklama’: Yarın referanduma gidiyoruz

HABER MERKEZİ – Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, yarın düzenlenecek bağımsızlık referandumuna saatler kala son açıklamasını yaptı. Barzani, referandumun planlandığı gibi 25 Eylül’de yapılacağını söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumunu planladıkları gibi yarın (25 Eylül) yapacaklarını açıkladı.

Başkent Erbil’de bir basın toplantısı düzenleyen Barzani, “Sadece bağımsızlık yoluyla güvenliğimizi sağlayabiliriz” dedi.

Irak’ın demokratik olmadığını mezhepçi bir devlet olduğunu savunan Barzani, yine de referandumda çıkacak sonucu hayata geçirmeden önce Bağdat yönetimi ile görüşmeler yapacaklarını söyledi ve şunu ekledi:

Ancak Bağdat’la asla, başarısız olmuş bir ortaklığı yeniden müzakere etmeyeceğiz.

Barzani, Irak’a komşu ülkelere de seslenerek, Kürtlerin uluslararası sınırlara yönelik yasalara saygılı olacağını da belirtti.

Mesud Barzani, Türkiye’nin kendileriyle sınırı kapatmamasını umduklarını, karşılıklı ticaretin iki tarafın da çıkarına olduğunu söyledi.

‘Halkın görüşüne başvurmak çözüm için en iyi yoldur’

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın açıklamalarından satırbaşları ise şöyle:

Halkın görüşüne başvurmak çözüm için en iyi yoldur. Ama, onlar tehdit ve emrivaki yolunu benimsemeye devam ediyorlar. Tehdit diliyle karşı karşıya kaldık, ama bunda ne günahımız var. Bir halk kararını verecek. Jenosit ve katliamlarla karşı karşıya kalırken, kimse ses çıkarmadı. Şu kanaate vardım; bağımsızlık felaket ve katliamların önüne geçecek.

Referandum Kürdistan halkının görüşünü ortaya koyması için birinci yoldur. Bu adımdan sonra uzun soluklu bir yola girilecek. Yarın demokratik bir süreç başlayacak. Referandum sınırların belirlenmesi değildir. Bağdat’la diyalog ve müzakereler devam edecek. Peşmerge ile Irak güçlerinin IŞİD’e karşı mücadeledeki işbirliği devam edecek ama, eğer onlar kabul ederse. Bağdat’a 1-2 yıl gereken zamanı vermeye hazırız. Asla başarısız ortaklığı görüşmek üzere Bağdat’a geri gitmeyeceğiz. Bundan sonra Bağdat ile diyaloğumuz iki iyi komşu olmak esasında olacak. İki millet arasında bir çatışma ve gerginliğe asla izin vermeyeceğiz.

Son 25 yıl gösterdi ki kimseye tehdit değiliz. Hedef; demokratik, modern ve herkesi kuşatan bir devlet inşa etmek. Halk yarın sukünet içinde sandıklara gitsin. Referandumun uluslararası standartlara uygun bir şekilde geçmesini sağlayın.

Barzani’nin basın toplantısı soru cevap bölümüyle devam etti.


Bu haberde BBC Türkçe ve DHA’dan yararlanılmıştır.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Adana'da Vicdan ve Adalet Mitingi: Demirtaş'tan mesaj
Sonraki Haber
Katalanlar yalnız değil: Tüm dünyada insanlar kendilerini yönetmeye hasret - Neal Ascherson