Ana SayfaGüncelHakkari’deki SİHA bombardımanına ilişkin bir açıklama da Genelkurmay’dan

Hakkari’deki SİHA bombardımanına ilişkin bir açıklama da Genelkurmay’dan

HABER MERKEZİ – CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından gündeme getirilmesinin ardından tartışılmaya başlanan Hakkari’de 2 köylünün yaralandığı bir köylünün ise yaşamını yitirdiği belirtilen SİHA bombardımanına ilişkin bir açıklama da Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi. Açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar hiçbir sivil, masum vatandaşımıza yönelik zarar verecek uygulama içinde olmamıştır. 31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari Oğulköy kırsalında SİHA ile icra edilen operasyonda da aynı esas ve usuller kullanılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari merkeze bağlı Oğul Köyü’ndeki Kanireş Çeşmesi bölgesinde, 31 Ağustos’ta silahlı insansız hava aracının (İHA/SİHA) attığı bomba ile Mehmet Temel’in hayatını kaybettiği, İsmail Aydın, Musa Tarhan ve İbrahim Sak isimli köylülerin de yaralandığı olaya ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar hiçbir sivil, masum vatandaşımıza yönelik zarar verecek uygulama içinde olmamıştır. 31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari Oğulköy kırsalında SİHA ile icra edilen operasyonda da aynı esas ve usuller kullanılmıştır.

İcra edilen faaliyetler kapsamında, 1 Ocak-10 Eylül 2017 tarihleri arasında insansız hava aracı/insanlı keşif uçağı (İHA/İKU) destekli toplam 562 kara ve hava operasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonlar neticesinde yurt içinde 986, sınır ötesinde 867 terörist olmak üzere toplam bin 853 terörist etkisiz hale getirilmiştir. İcra edilen operasyonlarda toplam 887 sığınak, barınak imha edilmiş, bin 105 mayın/EYP, bin 943 değişik tipte silah ve 638 bin 462 muhtelif cins ve çapta mühimmat ele geçirilmiştir

Ne oldu?

31 Ağustos’ta Hakkari merkeze bağlı Oğul köyünde silahlı insansız hava aracı (SİHA) tarafından atılan bomba sonucu Mehmet Temel hayatını kaybetmiş, İsmail Aydın, Musa Tarhan ve İbrahim Sak isimli köylüler de yaralanmıştı.

Hakkari Valiliği bombardıman yapıldığını kabul ederken, vurulan köylülerin “işbirlikçi” olduğunu öne sürmüştü.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise SİHA’ların vurduğu kişilerin sivil olduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz cuma günü konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, SİHA’ları savunup vurulanların sivil olmadığını ifade etti.

Konuşmasında, CHP’li Tanrıkulu’nu hedef alan Erdoğan, şunları söyledi:

Ana muhalefet partisinin bir temsilcisi çıkıyor; ‘SİHA’lar sivilleri vurmuş.’ Nerede o siviller? SİHA’lar teröristleri vuruyor. Bunu CHP’nin temsilcileri vs. durduramaz. Ben beklerdim ki CHP’nin lideri çıksın, ‘Ey Tanrıkulu, sen kimden yanasın. Güvenlik güçlerinden yana mısın?’ Biz silahlı İHA’larımızı yaptık. Artık terör örgütü kaçacak delik arıyor. Bu beyler ölen teröristleri savunur hale geldiler. Biz sizleri tanıyoruz zaten. Tek farkınız var. Siz CHP’siniz onlar HDP. Hangi merciye müracaat ederlerse etsinler biz attığımız adımların doğru olduğuna, terörle mücadeleyi terör örgütünden bir kişi kalmayıncaya kadar devam ettireceğiz.

Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından ise Tanrıkulu, hedef gösterildiğini belirterek, Hakkari’de vurulanların sivil olduğunu bir kez daha yineledi ve “Sizde Allah korkusu da kalmamış vicdansızlar!” dedi.

Bunun üzerine ise jet hızıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tanrıkulu hakkında soruşturma başlattı.

Previous post
Yeni dönemde Meclis de ablukada olacak: Drone uçurulacak, GBT yapılacak
Next post
‘Silah satışı' tartışması: Çavuşoğlu Merkel’i ‘olumlu’ buldu, Gabriel’e tepki gösterdi