Ana SayfaEkolojiMunzur Vadisi Milli Parkı’nda yine yangın

Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yine yangın

HABER MERKEZİ – Dersim’de Munzur Milli Parkı’nda yer alan Geyiksuyu, Sin, Halbori ve Karşılar köyünün ormanlık bölgesinde yangın çıktı. Aynı bölgede Temmuz ayında da yangın çıkmış ve müdahale edilmediği için iki hafta boyunca sürmüştü.

Dersim Vadisi Milli Parkı’nda yer alan Geyiksuyu, Sin, Halbori ve Karşılar köylerinin ormanlık bölgesinde yangın çıktı.

Dersim’in Karşılar Jandarma Karakol Komutanlığı’ndan atılan havan toplarının sebep olduğu belirtilen yangına müdahale etmek için bekleyen Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin sabahtan öğlene kadar Tunceli Valiliği’nden izin beklediği ve iznin saat 12.00’ye doğru verildiği belirtildi.

Dersim ve Karşılar köyünden yurttaşların da destek verdiği 10 kişilik yangın söndürme ekibi, yayılan yangını söndürmede yetersiz kaldı.

Rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan yangını söndürmek için doğa aktivistleri tarafından acil toplanma çağrısı yapıldı.

Yangına müdahale yok, protestoya ceza var

Söz konusu bölgede Temmuz ayında çıkan yangına müdahale edilmediği için yangın iki hafta boyunca yayılarak sürmüştü.

Ayrıca Dersim’de Temmuz ayından itibaren Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile kobra tipi helikopterlerden atılan bombalar ve karakollardan atılan havan toplarından dolayı çıktığı belirtilen yangına müdahale edilmediği için kent merkezinde toplanan yurttaşların yaptığı protesto eylemlerine, para cezası verilmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İdil Eser'den mektup: Davamız, hak örgütleri arasındaki dayanışmayı daha da güçlendirdi
Sonraki Haber
HDP Milletvekili Burcu Çelik'e tahliye yok