Ana SayfaEkonomi‘Vanayı kapatırız’ diyen Erdoğan’a yanıt: Petrol paraları Halkbank’a yatarken niye kapatmadınız?

‘Vanayı kapatırız’ diyen Erdoğan’a yanıt: Petrol paraları Halkbank’a yatarken niye kapatmadınız?

HABER MERKEZİ – Irak Kürdistan Bölgesi yönetimine “Petrolün vanasını kapatırız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt Rudaw Genel Yayın Yönetmeni Rebwar Kerim Weli üzerinden verildi. Weli, Barzani ile Erdoğan ve AKP arasındaki işbirliğini sıraladığı yazısında, “Sattığınız Kürt petrolünün paraları nereye gitti? Bağdat’ın itirazlarına rağmen paralar Halkbank’a yatarken vanayı kapatmak aklınıza neden gelmedi?” diye sordu.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin Pazartesi günü yaptığı ve resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 92 ‘Evet’in çıktığı ‘bağımsızlık referandumu’na “Petrolün vanası bizde, vanayı kapattığımız anda o iş de bitti” sözleriyle çıkışan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt Mesud Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw Gazetesi üzerinden geldi.


Ankara’nın ilk ‘yaptırımı’ sansür: Rudaw TÜRKSAT’tan çıkarıldı


Gazetenin genel yayın yönetmeni Rebwar Kerim Weli, “Sayın Erdoğan ‘Er kişi’ olun!” başlığıyla kaleme aldığı yazıda, konuyu değerlendirip kimi bilgiler paylaşarak Erdoğan’a seslendi.

‘Vana’ yanıtı: ‘Paralar Halkbank’a yatarken neden vanayı kapatmadınız?’

Weli ilgili yazısında, “kaçak vana” denilen petrolün Meksika Körfezi’ne kadar Erdoğan ailesine ait gemilerle taşındığını ima eden şu cümleleri kaleme aldı:

‘Vanayı kapatmakla’ tehdit ediyorsunuz? Bağdat’ın itirazlarına rağmen Kürt petrolü Ceyhan’a gönderilir ve oradan gemilerle -kimindi o gemiler?- Meksika körfezine kadar dolaşırken neden kapatmadınız vanayı? Sattığınız Kürt petrolünün paraları nereye gitti? Bağdat’ın itirazlarına rağmen paralar Halkbank’a yatarken vanayı kapatmak aklınıza neden gelmedi?

“Oy için Kürt halkını aldattınız”

“En kötü günlerinde yanlarında olduk. Yanılmışız” sözlerine de yanıt verilen yazıda Erdoğan’a şöyle seslenildi:

Esad sizi aldattı, Netahyahu aldattı, Obama aldattı, en son da Sayın Barzani mi? Nasıl oluyor da bu kadar kolay aldatılıyorsunuz? Hayır Sayın Cumhurbaşkanı, Kürdistan ve Başkanı Barzani sizi hiç yanıltmadı. Ama siz belki de başkanlık yolunda ihtiyaç duyduğunuz oylar için, Kürdistan halkını aldattınız.

Şimdi, ‘Bu ülkeye ihanet etti’ dediğiniz Sayın Mesud Barzani’yi seçim dönemlerinde ‘Başkan’ sıfatıyla Kürt illerine siz davet etmediniz mi? Miting meydanlarında birlikte ‘Megri Megri’ söylerken Sayın Barzani ‘Kürdistan Başkanı’ değil miydi?  Desteğine ihtiyaç duyduğunuz günlerde Ankara’da göndere çekilen Kürdistan bayrağı şimdi mi gayrimeşru oldu?

“Yüzde 51.4 meşru da yüzde 92 mi gayrimeşru?”

Yazıda ayrıca referandum sonucusnu ‘şaibeli’ olarak niteleyen ve ‘gayrimeşru’ ilan eden Erdoğan’a 16 Nisan’daki referandum sonuçları da hatırlatıldı:

Kürdistan’da halkın yüzde 92’sinin desteklediği bağımsızlık referandumunu ‘gayrı meşru ve rezalet’ ilan ettiniz. Neden Sayın Cumhurbaşkanı? Sizin ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ referandumunda aldığınız yüzde 51.4 oy meşru oluyor da Kürdistan halkının kendi kaderini tayin için verdiği yüzde 92’lik ‘Evet’ oyu neden gayrimeşru oluyor?

Ne olmuştu?

Katılımın 72.16 olduğu Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki ‘bağımsızlık referandumu’nda resmi olmayan sonuçlara göre sandıklardan yüzde 92 oranında ‘Evet’ oyu çıkmıştı.

Henüz referandumda oy verme işlemi sürerken bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sonucu ‘tanımayacaklarını’ beyan etmiş, ekonomik ve siyasi bazı ‘yaptırımlar’ sıralamıştı.

Sınır kapılarının kapatılacağını söyleyen Erdoğan, “Bundan sonra Kuzey Irak Yerel Yönetimi, bakalım petrolünü hangi kanallarla nereye akıtacak veya nereye satacak? Vana bizde. Vanayı kapattığımız anda o iş de bitti” demişti.

Erdoğan bir diğer açıklamasında ise Barzani’ye şöyle seslenmişti:

Şimdi biz yaptırımlarımızı uygulamaya başladığımız andan itibaren zaten ortada kalacaksın. Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti. Bütün geliri meliri hepsi ortadan kalkıyor. TIR’lar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar. Öyle bir duruma gelecekler. Niye? Mecburuz, yaptırım.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cinsel istismardan 10 yıl hapis cezası alan erkek tahliye edildi
Sonraki Haber
'Bağımsızlık referandumu'nun resmi sonuçları açıklandı