Ana SayfaGüncel‘Yarışa döndü, uykuları kaçırdı’ diyen Başbakan’dan TEOG açıklaması

‘Yarışa döndü, uykuları kaçırdı’ diyen Başbakan’dan TEOG açıklaması

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Başbakan Binali Yıldırım da TEOG’un kaldırılacağını söyledi. “Bu iş yarışa döndü” diyen Yıldırım, TEOG’un kaldırılmasıyla öğrencilerin “stresten kurtulacağını” savundu.

Başbakan Binali Yıldırım, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nın açılışında Urfa’da konuştu.

Yıldırım, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının kaldırılacağını söyledi.

“Bu iş yarışa döndü. Artık 8’inci sınıfa geçen her öğrenci istediği okula gidebilecek” diyen Yıldırım, böylelikle öğrencilerin “stresten kurtulacağını” savundu.

Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Değişimi okumak, değişime göre kendimizi de gözden geçirmek zorundayız. Bir yandan okulların, dersliklerin fiziki ihtiyaçlarını gidermek, diğer yandan da eğitimin içeriğini geliştirmek mecburiyetindeyiz. 1 yıldır MEB çalıştı. Bütün uzmanlarla, velilerle görüştü. Uzmanlar aylarca çalıştı. Arkasından müfredat son şeklini aldı. Hayatın ihtiyaçlarına cevap veren bilgilerle yeniden oluşturuldu. Uluslararası eğitim standartları esas alınarak yapıldı. Yeni müfredatta yabancı dil eğitimi de yeniden ele alındı. Yıllarca gramer kurallarını öğrenen ancak bir türlü yabancı dili öğretemeyen bir sistem vardı. Artık bu sistem terk ediliyor. Doğrudan pratikten yola çıkılarak, dil öğretme başarısı gösteren ülkelerin uyguladığı yöntem hayata geçiriliyor.

‘Müfredat tabili değişecek’

Bazıları diyor ki, “Müfredatı niye değiştiriyorsunuz?”. Tabii ki değiştireceğiz. Siz gençlerin ihtiyaçları değişim gerektiriyor da onun için değiştiriyoruz. Bu yeniden yazılmış müfredatla işe başlayacaksınız. Hayırlı olsun.

Velilerden benim istirhamım yeni müfredatın kapağını bile açıp okumamış ama şu da yokmuş bu da yokmuş gibi dedikodu edenlere itibare etmeyin. Bizi bir ve beraber yapan değerlerimizin ne olduğunu biliyoruz ve bunlar da öğretilmeye devam edilecek.

Okullar özgür düşünmenin, sorgulamanın, eleştiri kültürünün de öğrenildiği mekanlardır. Tarihimizi, kültürümüzü, inanç değerlerimizi en güzel şekilde, en doğru şekilde kazandırmanın yolunu bu müfredatta göreceksiniz.

‘TEOG kaldırılacak’

Bugünlerde TEOG konuşuluyor. Kalksın mı, kalsın mı? İşte bu. Nereye gideceğinize karar vereceksiniz, TEOG denen şey buna yardımcı olacak. Aslında TEOG bir giriş sınavı değil, sizin okulda girdiğiniz imtihanlardan, her sömestr bir tanesini Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye’nin her tarafından merkezi olarak yapıyor. Böylece okullardaki notların yanı sıra aldığınız notların yanı sıra alınan notlar da dikkate alınarak sizin ortaokuldan sonra en uygun, en iyi istediğiniz liseye gitmenizin hazırlığını yapıyor. Ama zaman içerisinde TEOG yarışa döndü. Sizin stresinizi artırdı. Uykularınız kaçırdı değil mi? Sizi stresten kurtaracak şekilde gereken çalışmaları yapacağız, 8. sınıfı bitirdiğinizde hangi tarafa ilgiliniz varsa, “Ben spor okuluna gideceğim” buyur git. “Ben edebiyatçı olacağım” sen de sosyal bilgilere git. “Ben din alimi olacağım” sen de İmam Hatip Lisesi’ne git.

Ortaokulda yönlendirileceksiniz. Okul yönlendirecek. Öğretmenlerimiz yönlendirecek ve anne, babalarınız yönlendirecek. Mesele bu. Sistem değişikliği diye bir şey yok. Amacımız yavrularımızın ortaokuldan sonra gönül rızası ile istedikleri, kabiliyetlerinin en uygun olduğu lise kısmına devam etmeleri. İstenmeyen aş ya karın ağrıtır ya baş. Onun için istediğiniz yere gideceksiniz.


Erdoğan istedi, TEOG kaldırılıyor: Son 15 yılda dördüncü değişim
Önceki Haber
Danimarka Kadın Futbol Takımı'nın 'eşitlik' grevine erkeklerden destek: 'Bizim ücretimizden alın onlara verin'
Sonraki Haber
Sanıksız mahkeme: Yüksekdağ'a tahliye yok, yeni duruşma 6 Aralık'ta