Ana SayfaGüncel‘Başkanlık’ fiilen başlıyor: Ekonomi ve tarım gibi ‘ofisler’ kurulacak

‘Başkanlık’ fiilen başlıyor: Ekonomi ve tarım gibi ‘ofisler’ kurulacak

HABER MERKEZİ – Anayasa referandumunun ardından “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adı altındaki yönetim değişikliği için yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerdeki modelin esas alınmasının kararlaştırıldığı ve Cumhurbaşkanlığı’nda ‘tarım, çevre, ekonomi’ ofisleri kurulmasının planlandığı belirtildi.

16 Nisan Anayasa referandumu ile kabul edilen ve 2019’daki seçimlerden sonra hayata geçirilmesi beklenen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” fiilen başkanlık sisteminin hazırlıklarında başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerdeki modelin esas alınmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Hürriyet’te Nuray Babacan’ın haberine göre değişikliklerin hazırlıkları yapılırken başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde olduğu gibi uygulanması yönündeki görüş ağırlık kazandı.

Buna göre başkanlığa bağlı kurulan ‘ofislerin’ benzerleri oluşturulacak. “Tarım ofisi, ekonomi ofisi, çevre ofisi” gibi bakanlıkların görev alanlarına göre yapılar kurulacak. Bu ofislerden çıkan karar ve öneriler, hükümetin öncelikleri olacak.

Habere göre bazı bakanlıkların birleştirilmesi veya ayrılması da bu çalışmanın konusu olacak. Başbakanlık’a ve başbakan yardımcılarına bağlı olan 22 kuruluşun bir kısmı Cumhurbaşkanlığı’na, diğerleri ilgili bakanlıklara bağlanacak.

Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’yla birleştirileceği, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanacağı ifade ediliyor.

 

Previous post
Yargı 'Mantıklı bir gerekçe yok' dedi: Trump'ın translara ordu yasağı talimatı durduruldu
Next post
Din dersinde 'sevgi itaattir'i zorla öğrenen çocuk: 'Anne ben günahkarım, ölmem lazım'