Ana SayfaDünyaDünyada bir ilk: Norveç’te kadın ve erkek futbolcular eşit maaş alacak

Dünyada bir ilk: Norveç’te kadın ve erkek futbolcular eşit maaş alacak

HABER MERKEZİ – Norveç Futbol Federasyonu, Norveç Erkek ve Kadın Milli Takımları’nda oynayan futbolcularının eşit maaş alacağını açıkladı. Norveç oyuncu sendikasının başındaki isim olan Joachim Walltin, verilen bu kararın dünya futbolunda bir ilk olduğunu belirterek, “Hem Norveç hem de spor için önemli olduğunun” altını çizdi.

Norveç Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada Norveç Erkek ve Kadın Futbol Takımları’nda görev alan futbolcuların eşit maaş alacağı duyuruldu.

Böylelikle kadın futbol takımında oynayanların maaşı neredeyse ikiye katlanarak 3,1 milyon Norveç kronundan (1,39 milyon TL) 6 milyon Norveç kronuna (2,7 milyon TL) çıkacak.

Bu miktar, Norveçli erkek oyuncuların reklam faaliyetlerinden elde ettikleri 550 bin Norveç kronunu (247,06 TL) kadın oyunculara ödemesini de içeriyor.

Öte yandan, 2011 yılından beri Norveç formasını giyen kadın futbolcu Caroline Graham Hansen, Instagram’dan yaptığı açıklamada Danimarka Erkek Futbol Takımı’na verdiği destek için teşekkür etti.

Hansen, erkek futbol takımının fotoğrafını paylaştığı açıklamada “Bu adımı kadın sporcular için attığınız için çok teşekkür ederim. Eşitliği göstererek ve bize yardım ederek, hayallerimizin peşinden koşmamızı daha da kolaylaştırdınız. #eşitoyun #eşitmaaş” ifadelerini kullandı.

Dünyada bir ilk

Oyuncu sendikasının başında olan Joachim Walltin, bunun dünya futbolunda bir ilk olduğunu söyledi.

Kadın oyuncuların bazılarının futbol oynarken hem çalıştığını hem de eğitimi gördüğünü belirten Walltin, “Atılan bu adımın hem Norveç hem de spor için önemli olduğunun” altını çizdi.

Danimarka’da pazarlık devam ediyor

Danimarka’da erkek futbolculardan daha az ücret aldıkları için greve giden kadın futbol akımı ile futbol federasyonu arasındaki pazarlıklar ise halen devam ediyor.

Kadın futbolcular, greve giderek Hollanda’ya karşı oynanacak hazırlık maçı öncesi kampa katılmamıştı.

Danimarka Erkek Futbol Takımı da meslektaşlarına destek vermişti.

Erkek oyuncular, meslektaşlarının ‘sırf kadın oldukları’ için daha az hakka sahip olmaması gerektiğine dikkat çekerek, yıllık kazançlarının azaltılmasını ve kadın takım oyuncularına verilmesini teklif etmişti.


Danimarka Kadın Futbol Takımı’nın ‘eşitlik’ grevine erkeklerden destek: ‘Bizim ücretimizden alın onlara verin’


 

Previous post
Sinema Yazarları Derneği'nden sansür uygulayan Sony Pictures'a açık mektup
Next post
Diyarbakır'da hastanede yangın