Ana SayfaManşetEylül ayında 37 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Eylül ayında 37 kadın erkekler tarafından öldürüldü

HABER MERKEZİ – Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eylül ayı raporuna göre 37 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 33 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Eylül ayı “Kadın Cinayetleri” raporunu açıkladı.

Rapora göre Eylül ayında 37 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

6284 sayılı koruma kanunun etkin uygulanmadığına dikkat çekilen raporda, Boşanmaları Araştırma Komisyonu’nun da boşanmaları engellemek için Medeni Kanunlara aykırı bir biçimde harekete geçtiği ifade edildi.

Raporda son günlerde süren müftülere nikah yetkisi verilmesine ilişkin tartışmalara da değinilerek ‘laikliği yok sayarak çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak şekilde karşımızda duruyor’ denildi.

Raporda oranlara bakıldığında öldürülen kadınların arasında boşanmak isteyenlerin yoğunlukta olduğu belirtiliyor. Yani kadınların çoğu kendi hayatlarına ilişkin karar vermek istedikleri için katlediliyor.

Cinsel istismar

Basından alınan verilere göre Eylül ayında 33 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı kaydedildi.

Bazı bölgelerde çocukların fuhuşa zorlandığı belirtilen raporda, küçük yerde yaşanan istismarın zaman zaman gizlendiği hatta çocukların zorla evlendirildiği bilgisi de yer aldı.

Cinsel şiddet

Yine basında yer alan veriler ışığında derlenen rakamlara göre bu ay 6 kadın tecavüze uğradı, 18 kadın ise taciz edildi.

Raporda cinsel şiddet uygulanan kadınların 9’unun 16-18 yaş aralığında olduğu bildirildi.

Ayrıca raporda devlet korumadığı ve cezalar yetersiz olduğu için kadınların kendilerini cinsel saldırıya maruz bırakan erkekleri öldürmek zorunda kaldığı da kaydedildi.

Kadınların yaşam ve giyim şekline müdahale

Kamusal ve hatta özel alanda da kadınların yaşam ve giyim tarzına yapılan müdahalelere dikkat çekilen raporda, “Kadınlar dışarıda “şort giydiği için” saldırıya maruz kalır ve bu duruma sessiz kalınırsa, saldırganlar cezasızlıkla ödüllendirilirse, kadınların yaşam tarzına yönelik saldırılarda artmaya başlar” denildi.

‘Kadınlar cihat nidalarıyla öldürüldü’

“Kadınlar, cihat naraları atılarak, işkence edilerek öldürülüyorlar” denilen raporda şu örnek verildi:

Muş’ta özel güvenlik görevlisi olan Mehmetcan Aykan 1.5 yaşındaki oğlu Musab ile eşi Ayten, kız kardeşi Sultan, ağabeyinin eşi Vahide ve amcasının gelini Besra olmak üzere 5 kişiyi tabancayla vurarak öldürdü. Mehmetcan Aykan’ın cinayetlerden bir gün önce sosyal paylaşım hesabından, ‘Bize Allah’tan korkmayı öğrettiler’, ‘Cihat kıyamete kadar devam edecek bir farzdır’ diye paylaşımları dikkat çekti.

300 kadın kimliğinden vazgeçmek zorunda kaldı

Öte yandan raporda şiddet gören kadınların yeni bir hayata başlayabilmek için kimliklerinden vazgeçtiklerine de değinildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de şiddet gören kadınların çoğu kimliklerinin tamamen değiştirilmesini istedi.

Uygulamanın ilk başladığı 2013 yılında 40 kadın ismini değiştirdi. İsmini değiştiren kadınların sayısı 2015’te 125 olurken, bu yıl 300’e ulaştı.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Previous post
Irak'tan Türkiye ve İran'a çağrı: Kürdistan Bölgesi ile sınır kapılarını kapatın
Next post
Vergi zamları ile 'bütçe açığı artacak, yoksul daha da yoksullaşacak'