Ana SayfaGüncelHak savunucularına 15 yıla kadar hapis istemi

Hak savunucularına 15 yıla kadar hapis istemi

HABER MERKEZİ – Büyükada’da düzenledikleri toplantıya yapılan baskınla gözaltına alınıp ardından da 8’i tutuklanan 10 hak savunucusu hakkında düzenlenen iddianamede 10 yıla yıla kadar hapis cezası talep edildi. Büyükada baskınından daha önce tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yöneticilerinden Taner Kılıç hakkında ise “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

5 Temmuz’da İstanbul Büyükada’da düzenledikleri toplantıya yapılan baskınla “Eller yukarı” diyen sivil giyimli polislerce gözaltına alınan ve tutuklu Frank Steudtner ile Ali Ghravi’nin de aralarında bulunduğu hak savunucuları hakkında iddianame düzenlendi.

Hazırlanan 17 sayfalık iddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İddianamede, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yöneticilerinden Taner Kılıç hakkında, “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar, diğer hak savunucuları hakkında ise “Örgüte yardım” iddiasıyla 5 yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede yer alan hak savunucuları şöyle: Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı Ali Ghravi, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli.

Ne olmuştu?

Çeşitli insan hakları kuruluşlarından temsilciler, insan hakları savunuculuğu çalışmalarını daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmek için bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak üzere 2 Temmuz 2017 Pazar günü beş günlük bir çalışma için İstanbul Büyükada’da bir araya gelmişti.

5 Temmuz Çarşamba günü, sabah saat 10 sularında bir ihbar olduğu iddiasıyla hak savunucularının toplantısına polis tarafından baskın yapılmış ve çalışmaya katılan insan hakları savunucuları Veli Acu, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem, İdil Eser, Ali Gharavi, Günal Kurşun, Şeyhmus Özbekli, Peter Steudtner, Nejat Taştan, İlknur Üstün gözaltına alınmıştı.

10 insan hakları savunucusu yaklaşık iki hafta sonra mahkemeye çıkarılmışlardı.

Hak savuncularından İdil Eser, Ali Ghavari, Peter Steudtner, Veli Acu, Günal Kurşun ve Özlem Dalkıran tutuklanmıştı.

Nalan Erkem, Şeyhmus Özbekli, Nejat Taştan, İlknur Üstün’ün ise “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmasına karar verilmişti.

Serbest bırakıldıktan sonra haklarında yakalama kararı çıkartılan Nalan Erkem ve İlknur Üstün tutuklanmış ve tutuklu hak savunucularının sayısı 8’e yükselmişti.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi kurucu ve yöneticilerinden Avukat Taner Kılıç, 6 Haziran’da darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, 10 Haziran’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
TSK araçları sınırı geçti iddiası, Başbakan’dan İdlib açıklaması
Sonraki Haber
CHP’ye içeriden eleştiri: ‘Kürt siyaseti ile birlikte görünmeme’ anlayışı gözlere inen perde oldu