Ana SayfaGüncelKYB’den anlaşma ‘itiraf’ı ve bir soru: Peki, KDP kiminle anlaştı?

KYB’den anlaşma ‘itiraf’ı ve bir soru: Peki, KDP kiminle anlaştı?

HABER MERKEZİ Kerkük ve “tartışmalı bölgelere” ilişkin Kürt siyasi partiler arasında yaşanan karşılıklı suçlamaların odağında olan, Bağdat ile anlaşmak ile suçlanan KYB eski Genel Sekreteri Celal Talabani’nin oğlu Bafel Talabani konuştu. KYB’nin neden çekildiğini açıklayan Talabani, “Kerkük’te yaşananlar hakkında soruşturma açılmasını talep ediyorum” dedi. Talabani ayrıca Irak merkez hükümeti ile bir anlaşma imzalandığını da ‘itiraf ederek’, “Peki KDP kiminle anlaştı?” diye sordu.

Yüzde 92 ‘Evet’ ile sonuçlanan bağımsızlık referandumunun ardından Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasında tırmanan gerilim Kerkük’te çatışmaya dönüşmüştü.

Kerkük 4’üncü Cephe Peşmerge Komutanı Westa Resul Peşmerge’nin çekildiğini, çekildikleri bölgelere Irak güçlerinin yerleştiğini duyurmuştu.


Kerkük’te çatışma: Neler oldu, kim ne dedi, son durum ne?


Peşmerge Kerkük’ten sonra, Mahmur, Şengal ve Germiyan’da da bazı bölgelerden geri çekilmiş, Ezidi olmayan KDP’li Peşmergelerin çekildiği yerlere ise Haşdi Şabi güçlerinin yerleştiği bilgileri gelmişti.

16 Ekim’de de Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Haşdi Şabi ile anlaşarak, savunma hakkından çekildiği kaydedilmiş, KYB Irak merkez hükümeti ile anlaşma yapmak ile suçlanmıştı.

Bafel Talabani: Çekilme kararı taktikseldi

MA’nın haberine göre KYB eski Genel Sekreteri Celal Talabani’nin oğlu Bafel Talabani, çekilmeler üzerine başlayan tartışmalar sonrası France24’e değerlendirmelerde bulundu.

100’e yakın Peşmerge’nin hayatını kaybetmesiyle sahadaki komutanlarının geri çekilme kararı aldıklarını belirten Bafel Talabani, şunları kaydetti:

Sahadaki askeri komutanlarımız, 100’e yakın Peşmerge’nin hayatını kaybettiği çatışmalardan sonra taktiksel bir karar alarak çekildiler. Olayın gerçeği budur. Binlerce Peşmerge’yi kaybetmemek, çatışmaların Kerkük merkezine sıçramaması ve çok sayıda sivilin can kaybının yaşanmaması için komutanlarımız çekilme kararı aldı.

Kerkük ve diğer yerlerden Peşmergelerin çekilmesinden sorumlu tutulan Talabani, özellikle Mesut Barzani’nin lideri olduğu KDP tarafından hakkında ortaya atılan “hainlik” ithamına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

Beni böyle şeylerle itham edenlere bu ithamları iade ediyorum. Ben onları ihanetle suçluyorum. Kerkük’te yaşananlar hakkında soruşturma açılmasını talep ediyorum. Ayrıca, bizi bu duruma getiren Kürt liderler hakkında da soruşturma açılmasını istiyorum. Başkan Barzani’ye sözlü sataşmada bulunmayacağım. Kürt birliğinin zayıflamasına neden olacak herhangi bir şey yapmayacağım. Bugün birliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Kendimize şunu sormalıyız; bu noktaya nasıl geldik?

“Referandum sorulması gereken bir soruydu, fakat zamanlama yanlıştı”

Talabani ayrıca, ‘bağımsızlık referandumu’nun yapılması gereken bir şey olduğunu, fakat zamanlamanın yanlış olduğunu söyledi:

Referandum, sorulması gereken bir soruydu. Fakat referandum en son hedefimiz değildir. En son hedefimiz, Kürtlerin haklarını alabilmesidir. ABD temsilcileri, McGurk vb. bize son gününe kadar teklifle geldiler. Bizi koruyacak, Bağdat ile müzakere edersek 2 yıl içerisinde bağımsızlık referandumu yapılmasını garanti altına alacak bir teklifle geldiler. Maalesef Kürt liderleri, böylesi bir tarihi fırsatı geri teptiler. Bu büyük bir hataydı. Kerkük’teki çatışmalarda dahi bir fırsat vardı. Kerkük’e Irak güçleri ilerlerken dahi bir fırsat vardı. Abadi bize ulaştı ve bize bir anlaşma sundu. Dilerseniz size bu anlaşmanın da detaylarını sunabilirim. Bir günlük müzakerenin ardından şöyle bir teklife ulaştık: Irak ordusu yerine tek taraflı olarak yerleştirilmesi yerine, Keyvan askeri üssü DAİŞ ile mücadele Koalisyonu için ortak bir üs haline getirilmesi üzerinde anlaştık. Bu kapsamda koalisyondaki ABD, İngiltere askerinin yanı sıra Irak askeri de bu üste konuşlanabilecekti. Tek başına bu, Kerkük’te yaşanabilecek faciayı engelleyebilirdi. Desteklediğim tek anlaşma bu. KYB yönetimindeki 50 kişiden 38’inin imzaladığı belge elimde.


‘2014 öncesine dönüş’: Kürdistan haritasında son durum ne?


“Kürt liderler doğru kararlar alamadı, ABD’nin teklifi kabul edilmeliydi”

KYB yönetimindekiler ile birlikte askeri üssün Irak yönetimi yerine koalisyona devredilmesine ilişkin bir anlaşma imzaladıklarını kaydeden Talabani, “Kürt liderlerin doğru kararlar alamadığını” öne sürdü:

Belgeyi de gösteren Talabani, “Bu onurlu bir anlaşmaydı, kimse kaybetmeyecek, Kerkük elimizde olacaktı, Kürt halkının yaşadığı bu trajedi yaşanmayacaktı. Fakat maalesef Kürt liderleri doğru kararı almayı başaramadılar. Abadi’nin (otonom bölge ile ilgili) ne düşündüğünü bilmiyorum. Bildiğim şey şu ki, bize bu süreçte birçok kez ulaşmaya, anlaşmaya çalıştı; birçoğu kabul edilebileceğimiz anlaşmalar değildi. ABD’nin bize son olarak sunduğu teklifin reddedilmesi bir hataydı. Benim için arkamı dönüp başkalarını suçlamak kolay olurdu. Kerkük’ün korunmasında 100 Peşmergemizi kaybettik diyebilirdim kolayca.

Bafel Talabani, Kerkük’teki KDP Peşmergelerinin çekilmesini kastederek, “Ben Bağdat’la anlaşma yaptıysam, diğer güçler kiminle anlaştı?” diye sordu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Gerekçe OHAL': İşten çıkarılan Şişecam işçilerinin İstanbul'a doğru başlattığı yürüyüş yasaklandı
Sonraki Haber
Kayseri'de saldırıya uğrayan İhsan Eliaçık'tan açıklama