Ana SayfaGüncelOsman Kavala’nın gözaltı süresi 7 gün daha uzatıldı

Osman Kavala’nın gözaltı süresi 7 gün daha uzatıldı

HABER MERKEZİ – 17-25 Aralık süreci ve darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın gözaltı süresi 7 gün daha uzatıldı. Öte yandan AB Komisyonu Sözcüsü, Kavala’nın gözaltı sürecine dair açıklama yaptı.

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala, Antep’te Alman Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü 18 Ekim günü İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı.

Kavala’nın 17-25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alındığı öğrenilmişti.


Osman Kavala’nın gözaltı nedeni


Osman Kavala’nın gözaltı süresinin ise bir kez daha uzatıldığı öğrenildi.

Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan ve 7 günlük gözaltı süresi dolan Kavala’nın gözaltı süresi 7 gün daha uzatıldı.

Kavala’nın gözaltı süresi 19 Ekim tarihinde 7 gün uzatılmıştı.

AB Komisyonu’ndan açıklama

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Kavala’nın gözaltı süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Komisyon sözcüsü, şunları söyledi:

Kavala’nın gözaltına alınması da masumiyet karinesi ilkesi temelinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca tutuksuz yargılama uygulanarak, büyük bir hızla çözümlenmesi gereken endişe verici davaların sonuncusu niteliğindedir.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Salı günü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kavala’yı üstü kapalı bir şekilde itham ederek, şunları söylemişti:

FETÖ ile irtibatı sebebiyle birisini gözaltına alıyorsunuz. Diplomatik dokunulmazlığı var diye telefonuna sahip çıkıyorlar. Böyle bir şey yok. Belki yutarlar diye buradan giriyorlar. Kime, neyi yutturuyorsunuz? Başkonsolosluktan çıkanla STK mensubu dedikleri, Türkiye’nin kızıl Soros’u dedikleri kişinin bağlantıları çıkıyor ortaya. Taksim olaylarının arkasında bakıyorsunuz, aynı kişi var. Belli yerlere ciddi manada kaynak aktarımının arkasında bunları görüyorsunuz.

Osman Kavala kimdir?

Sivil toplum çalışmalarıyla bilinen Kavala, 1957 Paris doğumlu.

İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV Yönetim Kurulu’nda da yer alan Kavala,  Açık Toplum Enstitüsü’nde Danışma Kurulu üyesi ve Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
8 Mart davasında yargılanan iki kadına beraat
Sonraki Haber
Usta yönetmen Béla Tarr İstanbul'a geliyor