Ana SayfaGüncelOsman Kavala’nın gözaltı süresi 7 güne uzatıldı

Osman Kavala’nın gözaltı süresi 7 güne uzatıldı

HABER MERKEZİ – Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala, dün gözaltına alındı. Kavala’nın gözaltı süresinin 7 güne uzatıldığı da öğrenildi.

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala, Antep’te Alman Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Kavala, Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

T24’e bilgi veren avukat Ferat Çağıl, Kavala hakkında 7 günlük gözaltı süresi olduğunu aktardı.

Çağıl, dosyada gizlilik kararı olması nedeniyle Kavala’ya yöneltilen suçlamaları öğrenemediklerini bildirdi.

Polis, dün akşam Anadolu Kültür’e giderek Kavala ve sekreterinin bilgisayarlarına da el koymuştu.

Eşinden açıklama

Ayşe Buğra Kavala, eşi Osman Kavala’nın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı:

Öncelikle, Osman Kavala’ya şu ana değin verilen destek için herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bununla birlikte konunun henüz soruşturma aşamasında olması nedeniyle, bu noktada acele değerlendirmeler yapmanın çok doğru olmadığını düşünmekteyiz. Kanaatimiz Osman Kavala hakkında bir yanlış anlamanın olduğu yönündedir. Kaldı ki, soruşturma ve yargı makamlarının bu hatayı süratle düzelteceğine inanıyoruz. Kamuoyunun dikkatine sunarız.

Kati Piri: Çok rahatsız edici

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de Kavala’nın gözaltına alınmasına Twitter’dan paylaştığı mesajla tepki göstermişti.

Piri, “Osman Kavala’nın İstanbul’da gözaltına alınması çok rahatsız edici. Avrupa Parlamentosu’nda serbest bırakılması için acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğim” ifadelerini kullanmıştı.

Osman Kavala kimdir?

Sivil toplum çalışmalarıyla bilinen Kavala, 1957 Paris doğumlu.

İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV Yönetim Kurulu’nda da yer alan Kavala,  Açık Toplum Enstitüsü’nde Danışma Kurulu üyesi ve Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi.
Önceki Haber
HDP Milletvekili Encu’ya verilen hapis cezası onandı
Sonraki Haber
İmralı Heyeti: Öcalan’ın sağlık durumunu birinci ağızdan duymak istiyoruz