Ana SayfaGüncelRoboski Katliamı’nın 70. ayı: ‘Cezasızlık politikası dolayısıyla öldürülenlerin hesabı sorulmuyor’

Roboski Katliamı’nın 70. ayı: ‘Cezasızlık politikası dolayısıyla öldürülenlerin hesabı sorulmuyor’

HABER MERKEZİ – Roboski Katliamı’nın 70’inci ayında, Roboski İçin Adalet Girişimi adına basın açıklamasını okuyan Nuray Çevirmen, katliamın üzerinden 2 bin 134 gün geçtiğini vurgulayarak, “Adalet gelinceye kadar eylemlere devam edeceğiz” dedi. Çevirmen, “14 ayda zırhlı araç çarpması ve zırhlı araçtan ateş açılması sonucu 29 kişinin hayatını kaybettiğini” de hatırlatarak, “Cezasızlık politikası ile öldürülen kimsenin hesabı sorulmuyor” diye konuştu.

Roboski İçin Adalet girişimi, Katliam’ın 70’inci ayında adalet talebi ile basın açıklaması yaptı.

Girişim adına basın açıklamasını okuyan Nuray Çevirmen, Roboski Katliamı’nın üzerinden 2 bin 134 gün geçmesine rağmen adalet gelmediğini vurgulayarak, “Adalet gelinceye kadar eylemlere devam edeceğiz” dedi.

“14 ayda zırhlı araç çarpması sonucu 23, zırhlı araçtan açılan ateş sonucu ise 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 kişinin yaralandığını” hatırlatan Çevirmen, “Sürekli devam eden bir cezasızlık politikası ile öldürülen kimsenin hesabı sorulmuyor” diye konuştu.

“Tüm insan haklarını ortadan kaldıran şiddete karşı itiraz hakkımızı kullanacağız”

Roboski Katliamı’nın kamuoyundan saklanmak istendiğine dikkat çeken Çevirmen, “Dönemin Başbakanı bizzat katliamı yapanlara teşekkür etmiştir. Katliamın ardından ailelere baskı uygulandı, basına ve sivil toplum kuruluşlarına bilgi vermemeleri konusunda tehdit edildiler. Cenazelerin defin işlemlerine dahi müdahalede bulunuldu. Sonraki süreçte ailelere karşı sürekli olarak devam eden bir baskı gelişti ve hala tutuklamalar devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Roboski Katliamı’nın hesabı sorulabilseydi, sokağa çıkma yasaklarında yaşanan ölümler olmayacak, sokaklarda insanlar katledilmeyecek, yazarlar, gazeteciler, insan hakları savunucuları, hukukçular tutuklanmayacak, kurumlar kapatılmayacaktı” diye konuşan Çevirmen, “tüm insan haklarını ortadan kaldıran şiddete karşı itiraz haklarını kullanacaklarını” ifade etti.

Çevirmen, “Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Prof. Toker: Türkiye'deki özerk olmayan üniversitelerdeki özgür alanlar devletin hedefi olmuştur
Sonraki Haber
'Yine' homofobi: Hazinedar'a göre 'LGBTİ’ye saygı göstermeleri destek vermek anlamına gelmiyor'