Ana SayfaGüncel‘Süreci bitiren’ Ceylanpınar cinayetleri davası: Savcı mütalaa için dördüncü kez süre istedi

‘Süreci bitiren’ Ceylanpınar cinayetleri davası: Savcı mütalaa için dördüncü kez süre istedi

HABER MERKEZİ – Ceylanpınar’da iki polisin şüpheli bir biçimde öldürüldüğü ve “müzakereleri sona erdiren olay” olarak anılan cinayetlerle ilgili davada verilmesi beklenen mütalaa için savcılık dördüncü kez süre istedi.

20 Temmuz 2015’te Ceylanpınar’da iki polisin şüpheli bir biçimde öldürüldüğü ve “müzakereleri sona erdiren olay” olarak anılan cinayetlerle ilgili davanın 9’uncu duruşması Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

4’ü tutuklu 9 sanığın yargılandığı davanın duruşmasına sanıklardan Mehmet Naci Yılmaz ve Sedat Aydın Osmaniye’den, Hüseyin Aydın İzmir’den SEGBİS sistemiyle bağlanırken, Urfa Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hasan Aydın ve sanık avukatları mahkemede hazır bulundu.

Mütalaanın verilmesi beklenen duruşmada savcılık 4’üncü kez süre istedi. Davanın daha önce görülen duruşmalarda da mütalaa savcı değişiklikleri nedeniyle verilmemişti.

4’üncü kez süre talebine avukatların itirazı üzerine savcının mütalaayı yazılı olarak dosyaya sunmasına ve mütalaanın avukatlara iletilmesine karar verildi.

Duruşmada sanıkların Kürtçe beyanları mahkeme tarafından “anlaşılmayan dil” olarak geçirildi.

Mahkeme heyeti mütalaanın sanık avukatlarına yazılı sunacağını belirterek, duruşmayı 22 Kasım’a erteledi.

Ne olmuştu?

Urfa’da, 20 Temmuz 2015 tarihindeki Suruç Katliamı’ndan sonra 22 Temmuz tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde ölü bulunmuştu.

Yumuşak ve Acar’ın kafalarına sıkılan kurşunla öldürüldüğü tespit edilmişti. Cinayetin susturucu silahla gerçekleştirildiği belirlenmişti.

Bu olaydan sonra siyasi iktidar çözüm sürecini bitirmiş, ardından Kürt illerinde kapsamlı operasyonlar başlatılmıştı.

Kürt illerinde başlatılan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla gündemden düşen cinayetler hala gizemini korurken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından cinayetler bu kez Gülen Cemaati ilişkisi ile gündeme gelmişti.

Darbe girişimi sonrası ise sanıklar hakkında tutuklama kararı veren Hâkim Nurettin Bulut, darbe soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

Ayrıca cinayetleri araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi Meclis’te kabul edilmemiş, HDP’nin önerisi, AKP ve MHP tarafından reddedilmişti.

Son olarak cinayetlerle ilgili olarak evde bulunan şüpheli parmak izleri sanıklarınkiyle eşleşmemişti. Polislerin öldürüldüğü evdeki kime ait olduğu bilinmeyen 10 parmak izinden dördünün ise polis memuru B.KÇ’ye ait olduğu ortaya çıkmıştı.

Ancak B.K., verdiği ifadede “evde hiç bulunmadığını” ileri sürmüştü.


‘Süreci bitiren’ Ceylanpınar cinayetleri: Evde parmak izi bulunan polis ‘evde hiç bulunmadığını’ ileri sürdü

Ceylanpınar’da ‘düğüm çözülüyor’ ama kentte HDP ve DBP’liler hala ‘güvenlik’ kıskacında
Önceki Haber
Sığınma evinde yaşayan eşini Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü önünde öldürdü
Sonraki Haber
Meclis’e 13 yeni fezleke geldi: Dokuzu HDP’li vekiller hakkında