Ana SayfaGüncel10 Ekim Katliamı’ndan bir görüntü daha: Alana giren ambulanslar yaralılara müdahale etmeden ayrılıyor

10 Ekim Katliamı’ndan bir görüntü daha: Alana giren ambulanslar yaralılara müdahale etmeden ayrılıyor

HABER MERKEZİ – 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin ortaya çıkan yeni MOBESE görüntülerinde, patlamadan sonra alana gelen 6 ambulansın yurttaşların tüm ısrarlarına rağmen yaralılara müdahale etmeden uzaklaştığı görülüyor. Görüntülerde, alana ilk gelen ambulansların yaralıları taşıdığı yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığı da ortaya çıktı.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda yapılmak istenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne IŞİD tarafından düzenlenen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıkmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı patlamadan hemen sonraki anlara ait MOBESE görüntülerinde, iki zırhlı aracın yerde kalan insan parçalarının üzerinden geçtiği görülmüştü.

MA’nın bugün yayınladığı görüntülerde ise Sağlık Müdürlüğü’nün “Ambulanslar 5 dakika sonra olay yerine gitti” açıklamasının doğru olmadığını ortaya çıkarırken, alana giren ilk ambulansların da yaralıları taşımadığını gösteriyor.

Barış Boyraz imzalı habere göre Tren Garı çevresindeki patlamadan hemen sonraki anlara ait MOBESE görüntülerinde, miting için görevlendirilmiş bir ambulans, kortejler henüz oluşmadan Gençlik Parkı yönünde yerini alıyor.

Saatler 10.04’ü gösterdiğinde ambulansa yaklaşık 100 metre mesafede patlama gerçekleşiyor. Patlama sonrası ambulans hareket etmezken, etraftaki yurttaşlar bu duruma tepki gösteriyor. Yurttaşların tepkisi sonucu patlamanın düzenlendiği alana hareket eden ambulans ise patlama alanında “U” dönüşü yaparak olay yerinden ayrılıyor.

Bu ambulanslar GPS kayıtlarında olay yerine gitmiş gözükse de yaralılara müdahale etmiyor.


10 Ekim Katliamı Davası | Patlama sonrasında 11 ambulans hiç yaralı almamış


Ambulanslar yaralılara müdahale etmeden uzaklaşıyor

Ambulansların yaralılara müdahale etmeden uzaklaştığını gösteren görüntüler ise saat 10.13’te kameralara yansıyor.

Olay yerine Yenimahalle yönünden 10.13’te gelen bir ambulans Tren Garı önünden bir yaralıyı alırken, yine Yenimahalle yönünden gelen 2 ambulans ise saat 10.16’da olay yerine ulaşıyor. Ancak bu iki ambulans da hiçbir yaralıya müdahale etmeden geldikleri gibi tekrar Yenimahalle yönüne gidiyor.

Bu yaşananların ardından ilk iki yaralı patlamadan 14 dakika sonra ambulansa taşınıyor.

İlk müdahale 45 dakika sonra

Yine 10.44’te Sıhhiye yönünden gelen bir ambulans yolu kapatan TOMA sebebi ile olay yerine ulaşamıyor.

Dört dakika sonra ise Sıhhiye yönünden ve Gençlik Parkı yönünden ambulanslar peş peşe gelerek yaralılara müdahale etmeye başlarken, GPS kayıtlarına yansıyan bilgilere göre de etkili müdahalenin patlamadan 45 dakika sonra yapıldığı anlaşılıyor.

İşte o görüntüler:

Previous post
Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kundaklayan kişiye 4 yıl hapis
Next post
İranlı Kürt sporcu olimpiyat madalyasını depremzedeler için açık arttırmaya çıkardı