Ana SayfaGüncel8 aydır tutuklu: Gazeteci Selman Keleş ilk kez hakim karşısına çıkıyor

8 aydır tutuklu: Gazeteci Selman Keleş ilk kez hakim karşısına çıkıyor

HABER MERKEZİ – Van Büyükşehir Belediyesi’nin etrafında çekim yaparken gözaltına alınan ve yaklaşık 8 aydır tutuklu bulunan gazeteci Selman Keleş, yarın ilk kez hakim karşısına çıkıyor.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Selman Keleş ile İpekyolu Belediyesi çalışanı Arif Aslan, 20 Mart’ta haber takibi için Van Büyükşehir Belediyesi civarında çekim yaparken gözaltına alınmış, 31 Mart’ta çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Keleş ve Aslan hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yarın saat 13.00’te Van 5. Ağır Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Yaklaşık 8 aydır Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Keleş ve Aslan ile ilgili hazırlanan 4 sayfalık iddianamede, belediye etrafındaki çekilen blok fotoğraflar için iki ismin “örgüt tarafından gerçekleştirilebilecek eylemler için ön çalışma yapıyor olabilecekleri” şeklinde yorumlandı.

Keleş’in fotoğraf makinesinin hafıza kartında bulunan askeri araç, helikopter fotoğraflarının “suç unsuru” sayıldığı iddianamede, rutin bir haber için çekilen Dilucu Sınır Kapısı fotoğrafları da yine delil olarak gösterildi.

Gazeteci Keleş’in Gürbulak Sınır Kapısı’nda bulunan bir şüpheli çantanın emniyet tarafından güvenli bir şekilde patlatıldığı anın fotoğrafları da dosyaya eklendi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
1915'ten BUGÜNE | Urfa'dan Buenos Aires'e: Jorge Sarafyan'ın kurtuluş ve başarı hikayesi
Sonraki Haber
'Kâr uğruna işçi güvenliği yok sayılıyor': HDP iş cinayetleri için komisyon kurulmasını istedi