Ana SayfaGüncelİki ülkeden ‘koordineli harekat’: Türkiye ile İran Kandil’e ortak operasyonda anlaştı mı?

İki ülkeden ‘koordineli harekat’: Türkiye ile İran Kandil’e ortak operasyonda anlaştı mı?

HABER MERKEZİ – İran ve Türkiye’nin “Kandil’e ortak operasyon yapacağı” iddiası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “İdlib’deki operasyonu her an diğer bölgelere yayabiliriz; sonra darılmaca, küsmece olmasın” şeklindeki çıkışı gündemdeki yerini korurken, iki ülkenin Süleymaniye yakınlarındaki Asos dağına koordineli bir biçimde saldırı düzenlediği iddia edildi. Asos’a yönelik harekat için “Türkiye ile İran’ın PKK konusunda yeni bir anlaşmaya vardığı” yorumları yapılıyor.

Ağustos ayında İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri’nin İran lideri Ayetullah Hamaney’in onayıyla Ankara’yı ziyaretinin ardından, iki ülkenin PKK’ye yönelik ‘ortak operasyon’ olasılığı gündeme gelmişti.

Türkiye ve İran basını iki ülkenin bu konuda ‘mutabık’ olduğunu sayfalarına taşısa da Tahran iddiaları yalanlamıştı.

Ancak söz konusu iddiayı geçtiğimiz günlerde iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi bir kez daha gündeme getirmişti.

Gazete, 27 Ekim tarihli “Kandil’e ortak müdahale” başlıklı haberinde operasyon iddialarına yer vermişti.

“Türkiye ve İran, PKK’ya karşı ortak mücadele hazırlığı yapıyor” diyen gazete, ‘güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye’ dayandırdığı haberinde, “TSK ile İran ordusunun, birlikte Kandil’e operasyon düzenlemesinin gündemde olduğunu” öne sürmüştü.

Gazete, Kandil’e operasyonun, gidiş güzergahlarından vurulacak noktalara kadar ayrıntılı planlarını da ortaya atmış, ayrıca sıranın Mahmur ve Şengal’e geleceğini de iddia etmişti.

Ancak İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ortak askeri operasyon iddialarına ilişkin ‘bakanlık olarak bu konu hakkında bilgilerinin olmadığını’ söylemişti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 3 Kasım’da Manisa’da yaptığı konuşmada, Kandil ve Şengal’i işaret ederek sınır ötesi operasyon mesajı vermişti.

İran’ı dışarıda tutarak, ABD ve Irak hükümeti başta olmak üzere ‘dışarıya’ seslenen Erdoğan, “İdlib’de sürdürdüğümüz operasyonlarımızı her an diğer bölgelere yayabiliriz. Şayet oralarda sakındığı bir şeyler olan varsa şimdiden tedbirini alsın. Sonra darılmaca, küsmece olmasın” demişti.

İddialar, Tahran’ın bunları doğrulamayan açıklamaları ve Erdoğan’ın bu sözleri gündemdeyken, Kürt gazeteci Amed Dicle, Fırat Haber Ajansı’nda yer alan “Türkiye ile İran Kandil’e operasyon konusunda anlaştı mı?” başlıklı yazısında konuya dair önemli bilgiler paylaştı.

İki ülke anlaştı mı?

Dicle, PKK güçlerinin konumlandığı alanlar dışında kalan, İran’da faaliyet gösteren PJAK’ın (Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê – Kürdistan Özgür Yaşam Partisi) bulunduğu, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki Süleymaniye yakınlarında kalan Asos isimli bölgeye ilk defa hava saldırısı düzenlendiğini yazdı.

‘Güvenilir’ dediği kaynakların, “Türk savaş uçaklarının bombardımanından kısa bir süre önce İran’a ait keşif uçaklarının bölgede dolaştığını” belirttiğini kaydeden Dicle yazısında genel kanaatin ise “İran’ın keşif yaptığı, Türkiye’nin ise bombaladığı” yönünde olduğunu ifade etti.

Bunun ‘yeni ve önemli bir durum’ olduğunu vurgulayan Dicle, bu durumda Türkiye’nin kendi sınırları içerisinde faaliyeti olmayan PJAK’a bağlı YRK’yi İran’ın verdiği koordinatlarla hedef aldığını, İran’ın ise kendi sınırları içerisinde faaliyeti olan güçleri Türkiye’ye hedef göstererek bombalattığını vurguladı.

Yazısında, “Asos saldırısı Türkiye ile İran’ın Kandil’e ortak operasyon düzenleme konusunda anlaştıklarını mı gösteriyor?” sorusunu ortaya atan Dicle, özetle şunları kaydetti:

Irak ve Suriye’deki gelişmeler bağlamında da Ankara ile Tahran arasında yoğun bir trafiğin yaşandığı sır değil.

Türk tarafının temel beklentisi İran üzeri PKK’ye ağır bir darbe vurmak. İran’ın PKK’yi stratejik tehlike gördüğü de biliniyor. Dolayısıyla bir antlaşmanın olduğu belli. Son Asos saldırısı ise bunun somut örneği.

Türkiye ile İran, PKK konusunda yeni bir anlaşmaya varmış bulunuyorlar.


Gazete Karınca
Previous post
Antarktika'da buzullar 'aşağıdan' da eriyor
Next post
Ekim Devrimi'nin 100. yılında 'Sinemada Devrim Yılları' konuşulacak