Ana SayfaÇalışma Yaşamı‘Maden ocağından çıkmama’ eylemi sona erdi

‘Maden ocağından çıkmama’ eylemi sona erdi

HABER MERKEZİ – Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü İşletmeleri’nde çalışan yaklaşık 2 bin maden işçisinin ‘Maden ocağından çıkmama’ eylemi 21 saatin ardından sona erdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısı kabul edilmişti.

Bunun üzerine madenciler, dün Zonguldak’ta tasarıya tepki göstermek için ‘maden ocağından çıkmama’ eylemi başlatmıştı.

Eylem yaklaşık 2 bin maden işçisinin katılımıyla 21 saat sürdü.

Maden işçileri, saat 05.00 sıralarında sendika temsilcileriyle yaptıkları görüşme ardından ocaklardan çıktı.

DHA’nın haberine göre Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Ankara’da Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin ardından eylemi sonlandırdıklarını söyledi.

‘Hükümetten teminat alındı’

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu da maden ocağı önünde işçilere hitaben yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

Şu anda yaptığımız mutabakat 58’nci maddedeki tasarı Meclis’ten bizim istediğimiz şekilde TTK’nın sahaları kapsam dışına atılarak yeniden düzenlenmek şartıyla geçecek. Hükümet yetkilileri nezdinde bunun teminatı alınmıştır.

Zonguldak’a gelerek GMİS önünde bekleyen maden işçilerine seslenen Türk-İş Genel Başkanı Atalay ise iki bakanlığa torba yasa tasarısındaki 58’nci maddeyle ilgili maden işçisinin taleplerini ilettiklerini ve 58’nci maddenin değiştirileceğini ifade etti.

Maden işçileri de sendika önünde bir süre ‘Madenci feneri sönmeyecek’, ‘İşte sendika, işte madenci’ sloganları attıktan sonra eylemi sonlandırdı.

58. Madde

Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir.

Previous post
Atık hurdalar heykelle hayat buldu
Next post
13 aydır tutuklu: Gazeteci Sayılgan'ın ilk duruşması yarın