Ana SayfaDünyaRus basını: Soçi’deki Suriye kongresi ertelendi

Rus basını: Soçi’deki Suriye kongresi ertelendi

HABER MERKEZİ – Rus basını Soçi kentinde yapılması planlanan “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”nin ertelendiğini iddia etti.

Rusya’nın Soçi kentinde Kasım ayı içerisinde yapılması planan “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”nin ertelendiği iddia edildi.

İddia Rus basınına ait.

Rus Ria haber ajansı, Kongre’nin Şubat ayına kadar ertelendiğini duyururken, Sputnik ise kendilerine konuşan bir diplomatik kaynağın, “Şu anda kongre için hazırlık yapılıyor. Kongre, Ocak’tan önce toplanmayacak. Muhtemelen Şubat’ta toplanacak” dediğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Soçi’de bir araya geldiği Suriye üçlü zirvesi 22 Kasım’da gerçekleşmişti.

Üç ülke liderinin bu yılki 5. yüz yüze teması olan Soçi’deki bu görüşme, Suriye’de çatışmasızlığın kalıcı hâle getirilmesi için çabaların artırıldığı bir döneme denk gelmişti.

Rus yetkililer daha önce PYD de dahil olmak üzere Suriye’deki çeşitli gruplara, resmi ismi ‘Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ olarak belirlenen toplantı için davet göndermişti.

Türkiye bunu ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rus yetkililerin kendilerine, “kongrenin ertelendiğini ve Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin bu kongreye davet edilmeyeceğini söylediğini” ifade etmişti.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Şu anda bu kongrenin hazırlıkları yapılıyor, onu kimse ertelemedi, kaldı ki tarihi resmi olarak açıklanmadı” sözleriyle Kalın’ı tekzip etmişti.

Toplantı gündemdeki yerini korurken ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yayınladıkları ortak mesajla, ‘tüm Suriyeli taraflara’ Cenevre’deki siyasi sürece aktif olarak katılma çağrısı yapmıştı.

Bu gelişmeler üzerine Rusya’ya hareket eden Erdoğan, ziyaret öncesinde Trump ile Putin’in ortak çağrısına tepki göstermiş, bir kez daha Afrin’e müdahale edeceklerini vurgulamıştı. Ziyaretin ardından ise “Sayın Putin ve Trump ile ortak yapılan açıklamayı önemsiyoruz” demiş ve Suriye’de “siyasi çözüme odaklanabilecekleri bir noktaya ulaşıldığını” belirtmişti.

Soçi’deki üçlü zirvenin ardından Rusya, Türkiye’nin PYD ile ilgili yaptığı itirazların, Suriye’de siyasi çözüm için önerilen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin toplanmasına engel teşkil etmeyeceğini açıklamıştı.
Önceki Haber
Koalisyon: DSG'ye desteğimiz Kürt güçleri de dahil olmak üzere devam edecek
Sonraki Haber
Nuriye Gülmen'in 'özlemine' Yüksel'den yanıt: Güneşi ona biz armağan edeceğiz