Ana SayfaDünyaTrump’ın ‘nükleer yetkisi’ kongrede tartışıldı: “Dengesiz olmasından endişeliyiz”

Trump’ın ‘nükleer yetkisi’ kongrede tartışıldı: “Dengesiz olmasından endişeliyiz”

HABER MERKEZİ – ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen oturumda ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘nükleer yetkileri’ tartışıldı. Komitede konuşan Connecticut Senatörü Chris Murphy, “ABD Başkanı’nın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen oturumda, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘nükleer yetkileri’ tartışmaya açıldı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy, “ABD Başkanı’nın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ABD ulusal çıkarları dışında bir nükleer silah saldırı emri verebilir” diye konuştu.

Ayrıca Murphy, içinde bulundukları durumun istisnai doğasını kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

‘Kongrede birçok temsilci de endişe hakim’

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise söz konusu oturumun dışarıda “ABD’nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi” olarak değerlendirilmemesi için bu konularda hassas olunması uyarısında bulundu.

Öte yandan Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker da kongrede birçok temsilcinin Trump’ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini ancak nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğini dile getirdi.

Ne olmuştu?

Dünya gazetesinin haberine göre Trump, Eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u “roket adam” olarak nitelendirmiş ve “gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri” mesajını vermişti.

Corker ise geçen ay yaptığı bir açıklamada Trump’ın ABD’yi 3. Dünya Savaşına doğru sürüklediğini savunmuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazete Karınca duyurdu, konu Meclis gündemine taşındı: DSİ'de ödenek krizi
Sonraki Haber
HDP: Twitter'dan hedef gösterildik, silahlı saldırı organize