Ana SayfaToplumsal CinsiyetYaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nden 25 Kasım çağrısı: ‘Erkek şiddetine dur diyeceğiz’

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nden 25 Kasım çağrısı: ‘Erkek şiddetine dur diyeceğiz’

HABER MERKEZİ – Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin her ayın 11’inde düzenlediği eylemde grup adına konuşan Meryem Metin, erkek şiddetine ve hükümetin politikalarına kadınların dur diyeceğini söyledi. Metin tüm kadınları, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım’da Taksim’de yapılacak yürüyüşe” davet etti.

Kadınlar tarafından kurulan Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi tarafından her ayın 11’inde düzenlenen eylemin 22’ncisi gerçekleştirildi.

“Öz savunma haktır”, “Kadına yönelik şiddete son”, “Tecavüzü meşrulaştıran yasalar çöpe” dövizleri taşıyan kadınlar eylemde “Yaşamak İstiyoruz” yazılı pankart açtı.

Grup adına konuşan Meryem Metin erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren Özgecan Aslan şahsında başlattıkları eylemde 22 aydır Kadıköy’den kadınların uğradığı erkek devlet şiddetini dile getirdiklerini dile getirdi.

‘Devlet kadın katliamlarının önünü açıyor’

Metin, Ekim ayında 40 kadının öldürüldüğünü, 32 çocuğun istismara maruz kaldığını ve 25 kadına cinsel şiddet uygulandığını anımsatarak şöyle konuştu:

Her gün tanıdığımız ya da tanımadığımız erkekler tarafından fiziksel cinsel ve psikolojik şiddete maruz bırakılıyor, katlediliyoruz. AKP iktidarının kadın düşmanlığı gittikçe artıyor ve kazanılmış haklarımız gasp edilmek isteniyor. Devlet kadına yönelik saldırıları engellemek yerine şiddet gören kadınların boşanmasına engel oluyor ve medeni hukukta yer alan birçok hakkını da elinden alarak şiddetin ve kadın katliamlarının önünü açıyor.

‘Erkek şiddetine boyun eğmeyeceğiz’

Erkek devlet şiddetine boyun eğmeyeceklerini belirten Metin, kadınların erkek şiddetine ve hükümetin politikalarına kadınların dur diyeceğini söyledi.

Metin, tüm kadınları Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olan 25 Kasım’da Taksim’de yapılacak yürüyüşe davet etti.

Previous post
10 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı için 90 yıl hapsi istenen erkek serbest bırakıldı
Next post
Demirtaş'tan gözaltına alınan Selçuk Kozağaçlı'ya dayanışma mesajı