Ana SayfaGüncel14 barodan ortak açıklama: Yaşam hakkı kutsaldır, ihtimali değerlendirmeler kabul edilemez

14 barodan ortak açıklama: Yaşam hakkı kutsaldır, ihtimali değerlendirmeler kabul edilemez

HABER MERKEZİ – Antalya’da karakolda intihar ettiği iddia edilen Murat Araç’la ilgili 14 baro açıklama yaptı. Barolar, devletin yaşam hakkını koruma yükümlülüğünü hatırlatarak etkin soruşturma talep ediyor.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yol denetimi sırasında gözaltına alındıktan sonra Emniyet’te intihar ettiği öne sürülen 19 yaşındaki Murat Araç’ın ölümüne ilişkin 14 baro ortak açıklama yaptı.

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Dersim, Hakkari, Kars/Ardahan, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak, Van barolarının ortak yaptıkları yazılı açıklamada, “Devlet, kontrolü altındaki, hukuken kendisine emanet edilen şüpheliyi, işlediği suç ne olursa olsun OHAL koşullarında bile olsa yaşamını ve vücut bütünlüğünü korumakla yükümlüdür” dendi.

14 baronun açıklamasında olayın nasıl gerçekleştiğinin paylaşılması gerektiği vurgulandı:

En basit suç şüphesiyle gözaltına alınan kişilerin dahi kemerinden ayakkabı bağcığına kadar tüm eşyalarından arındırılarak kelepçelendiği, tüm emniyet birimlerinde yer alan ve şüpheli-avukat görüşmesinin dahi kayda alındığı kamera kayıtlarının varlığı dikkate alındığında, bu ölüm, insan hakları savunucuları olan biz hukuk camiasında ortada ağır bir insan hakkı ihlali olduğu yönünde ciddi şüphe oluşturdu.

Bu nedenle ‘intihar iddiasına’ konu olayın nasıl gerçekleştiği hakkında görevli ve yetkili kamu makamlarının toplumu aydınlatan ve tatmin edici bilgileri paylaşmak zorunluluğu bulunuyor. Olayın hangi saikle meydana gelmiş olabileceği ile ilgili ihtimali değerlendirmeler kabul edilemez.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında yaşam hakkının korunması için devletin alıkonulma yerlerinde tuttuğu kişilerin başta can güvenliği olmak üzere diğer haklarını koruyucu önlemleri alma sorumluluğu, verilen ihlal kararlarıyla ortaya konuluyor. Bu temel hak OHAL koşullarında bile askıya alınamayacak mutlak bir korumaya sahiptir.

Yaşam hakkı başta Anayasa’nın 17. maddesi ve AİHS’nin 2. maddesi olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış en temel ve kutsal haktır.

Açıklamada ayrıca Araç’ın cenazesinin Antalya’dan Urfa’nın Ceylanpınar ilçesine getirilmesi ve defni için cenaze nakil aracının verilmemiş olmasına da dikkat çekilerek, bunun ‘gayri insani’ olduğu belirtildi.

Barolar, “Toplumumuzun gelenek ve görenekleri ile örtüşmeyen son derece kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı ve tehlikeli buluyoruz” dedi.

14 baronun ortak açıklamasında talepler ise şöyle sıralandı:

  • Devletin en güvenli yeri olması gereken emniyet binasında gözaltındaki bir gencin ölümüyle ilgili ailesi tarafından dile getirilen vahim iddialar etkin bir soruşturmayla aydınlatılmalı ve olayda sorumluluğu bulunanlar tespit edilerek cezalandırılmalı
  • 1990’lı yıllarda kaldığını düşündüğümüz gözaltı birimlerinde şüpheli ölümlere dönüş kapısını aralayacak uygulamaların önüne geçilmesi için yapılacak soruşturma, cezasızlık politikasına yol açmamalı, en üst düzeyde bir hassasiyetle yürütülüp sonuçlandırılmalı.
  • Konu ile ilgili olarak Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nu (TİHEK) acilen göreve davet ediyoruz.

Ne olmuştu?

19 yaşındaki Murat Araç, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yol denetimi sırasında gözaltına alınmıştı.

Araç’ın, götürüldüğü Antalya Emniyet Müdürlüğü binasından atlayarak intihar ettiği iddia edilmişti.

Murat Araç’ın ağabeyi İlhan Araç, kardeşinin sadece başını gördüğünü, yüzünde ve gözünde morluklar olduğunu belirterek, “Başına ne geldiyse emniyette geldi” demişti.

Olayın kamuoyunda ses getirmesi üzerine bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK’nin yakalanan örgüt üyelerine “intihar edin” talimatı verdiğini öner sürerek olayı temellendirmeye çalışmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Durakta bekleyen kadına cinsel saldırı girişiminde bulunan erkek tutuklandı
Sonraki Haber
Beyoğlu Sineması'nda 'Fantastik Filmler Festivali'