Ana SayfaGüncel1HaberVar’a soruşturma: Konukların yorumları ve HDP haberleri ‘örgüt propagandası’ sayıldı

1HaberVar’a soruşturma: Konukların yorumları ve HDP haberleri ‘örgüt propagandası’ sayıldı

HABER MERKEZİ – 1HaberVar Platformu hakkında ‘basın yayın yoluyla örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Savcılığın delilleri ise konukların yaptıkları değerlendirme ve yorumlar ile platformun Figen Yüksekdağ duruşmasını ve HDP’nin çeşitli açıklamalarını vermiş olması.

Olağanüstü hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile kapatılan televizyon ve radyo çalışanlarının biraraya gelerek oluşturduğu 1HaberVar Platformu hakkında ‘Basın yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 16 Nisan referandumundan bu yana 1HaberVar’ın adım adım takip edildiği, şimdiye kadar platformda yayınlanan program, basın açıklaması, miting ve çeşitli etkinliklerin soruşturma dosyasına ‘delil’ olarak konduğu anlaşılıyor.

Savcılığın delili: Konukların yaptığı yorumlar

Platforma yöneltilen suçlamalar ise yayınlanan programlara konuk olan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin güncel konularla ilgili yaptığı değerlendirme ve yorumlara dayandırıldı.

Konukların programlardaki değerlendirmeleri, “Kürdistan” kelimesini kullanmaları 1HaberVar’ın ‘propaganda yaptığına’ delil olarak gösterildi.

Yüksekdağ’la ilgili açıklamayı vermek de suç

Savcılığın dikkat çeken suçlamalarından biri de 1HaberVar’ın resmi Twitter hesabından canlı olarak yayınladığı bir basın açıklaması.

Savcılık, milletvekilliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşması ile ilgili HDP’lilerin yaptığı açıklamayı da delil olarak dosyaya koydu.

Açıklama sırasında ‘Figen Yüksekdağ irademizdir’ sloganı atanların “Bu sloganı atarak Yüksekdağ’ın PKK ile ilgili daha önce söylediklerini benimsemiş olduklarını” savunan savcılık, 1HaberVar’ın da bunu yayınlayarak ‘PKK propagandası’ yaptığını ileri sürdü.

Yine HDP’nin yaptığı çeşitli etkinliklerin canlı olarak yayınlanması da 1HaberVar’a suçlama olarak yöneltildi.

Previous post
İran'da 5.9 büyüklüğünde deprem
Next post
Erdoğan'a göre faiz artırımı baskısı 'beyhude bir çaba'