Ana SayfaGüncelHizmet pasaportlu 11 dansçı yurt dışına iltica etti

Hizmet pasaportlu 11 dansçı yurt dışına iltica etti

HABER MERKEZİ – Lisansları yeni çıkan ve Macaristan’da düzenlenen organizasyona hizmet pasaportuyla katılan Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesinden 11 kişi yurt dışına iltica etti.

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesi Kasım ayında Macaristan’da yapılan bir organizasyona katıldı.

Ancak yeni lisans çıkardıkları öğrenilen 16 kişilik kafileden 11 kişinin Macaristan’a iltica ettikleri ortaya çıktı.

Dans ekibi hizmet pasaportuyla yurt dışına çıktı

DHA’dan Ercan Ata’nın haberine göre derneğin 5-10 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan 5’inci halk oyunları yaza veda etkinliğine davet edildi.

Özel davet ile etkinliğe katılan 16 kişiden oluşan kafile resmi yazı ile yasa gereği yurt dışına çıkabilmek için Halk Oyunları Federasyonu’na müracaat etti. Onayı alan kafilenin Ankara emniyeti pasaport şubeye gri (hizmet) pasaport müracatı yaparak pasaportlarını aldıkları öğrenildi.

Pasaportlarını ve görev yazılarını temin eden kafile 5 Kasım’ı da beklemeyerek 1 Kasım 2017 tarihinde Türkiye’den ayrıldı ve Macaristan’a gitti.

Macaristan’a giden 16 kişilik halk oyunları ekibinden 11’inin bu ülkeye iltica ettiği belirtildi.

Soruşturma başlatıldı

Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ile dansçı sporcular hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu.

Soruşturma ve takip gereği dansçıların isimlerinin gizli tutulduğu bildirildi.

Previous post
Bahçeli adını anmadan Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı: Pervasızca belge sallayanlar namerttir
Next post
Modern insanın mutluluk arayışını fareler üzerinden anlatan bir animasyon: Denek kim?