Ana SayfaGüncelReina Katliamı davası: Savcı 8 sanığın tahliyesini istedi

Reina Katliamı davası: Savcı 8 sanığın tahliyesini istedi

HABER MERKEZİ – 1 Ocak 2017 tarihinde gece kulübü Reina’ya yönelik düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açılan davanın beşinci duruşmasında savcı, 8 sanığın tahliyesini talep ederken, Abdulkadir Masharipov’un da aralarında bulunduğu 43 sanığın ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

İstanbul Ortaköy’de 2017’nin ilk saatlerinde IŞİD saldırısının hedefi olan ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği ünlü eğlence merkezi Reina’daki katliama ilişkin davanın görülmesine Pazartesi günü başlanmıştı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki duruşma salonunda görülen davanın beşinci celsesinde duruşma savcısı, taleplere ilişkin mütalaa açıkladı.

Savcı, 51 tutuklu sanıktan Yasin Mehmet, Maımaıtı Jumaınıyazı, Sabri Benthabet, Abdullah Türkistanlı, Ulugbek Khudayberdıev, Khushnudjon Kurbanov, Mırazız Mırsobıtov ve Olimjon Akhralov’un adli kontrol şartıyla tahliye edilmelerine karar verilmesini talep etti.

Ayrıca savcı, davanın bir numaralı sanığı Abdulkadir Masharipov’un da aralarında bulunduğu 43 tutuklu sanığın ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.


Reina katliamı davası sanığı: Suriye’de Abdulhamit Han Türkmen Tugayı’na misafir olarak gittim


İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdülkadir Masharipov’un da bulunduğu çoğunluğu yabancı uyruklu 51’i tutuklu 57 sanık bulunuyor.

İddianamede, saldırıyı gerçekleştiren Masharipov hakkında, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçu ve olayda ölen 39 kişi için ayrı ayrı olmak üzere 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Masharipov hakkında ayrıca, “terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar, olayda yaralanan 79 kişi için “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan bin 540 yıldan 2 bin 370 yıla kadar ve “ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçundan da 7.5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede Reina saldırısı talimatının üst düzey IŞİD mensubu, Rusya vatandaşı ‘Ebu Cihad’ kod isimli İslam Atabıev tarafından Masharipov’a verildiğinin tespit edildiği kaydediliyor.

Ne olmuştu?

İstanbul Ortaköy’de bulunan ünlü gece kulübü Reina’ya yeni yılın ilk saatlerinde 39 kişinin yaşamını yitirdiği bir saldırı düzenlenmişti.

Saldırganın Özbek asıllı Abdulgadir Masharipov olduğu belirlenmişti.

Saldırgan Masharipov İstanbul’da yakalanarak gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

Ortaköy katliamını IŞİD üstlenmişti.

Previous post
İtalya’da Müslümanlara cami yapımı için aradıkları araziyi Katolik Kilisesi veriyor
Next post
Erdoğan'dan CHP'li belediyelere operasyon sinyali: Daha çok şeyler gelecek