Ana SayfaGüncelSavcıdan Semih Özakça’nın beraatine itiraz: ‘Açlık grevi örgüte yardım’

Savcıdan Semih Özakça’nın beraatine itiraz: ‘Açlık grevi örgüte yardım’

HABER MERKEZİ – Savcılık 295 gündür açlık grevinde olan Semih Özakça’nın beraatine itiraz etti. Özakça’nın açlık grevi eylemiyle örgüte yardım suçunu işlediğini öne süren savcılık, Özakça’nın cezalandırılması için istinafa başvurdu.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Öztürk, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği işine iade edilmek için Nuriye Gülmen ile birlikte 295 gündür açlık grevinde olan Semih Özakça hakkında verilen beraat kararına itiraz etti.

Davada duruşma savcısı olarak görev yapan Osman Öztürk, Özakça’ya verilen beraat kararı yönünden Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Özakça’nın cezalandırılması için istinafa başvuran savcılık, Özakça’nın açlık grevi eylemiyle örgüte yardım suçunu işlediğini ileri sürdü.

‘İtirafçı Ercan’ın beyanlarına itibar ediliyor’

Mahkemenin, itirafçı tanık Berk Ercan’ı beyanlarına itibar edilen bir tanık olarak nitelendirdiğini ifade eden savcı, şunları aktardı:

Yine mahkemenin gerekçeli kararında belirttiği üzere münhasıran açlık grevi yapmanın suç olmaması hususunda herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır. Ancak konusu suç teşkil etmeyen bir eylemin örgüt amaçları doğrultusunda veya talimatıyla yapılmasının ‘örneğin yemek vermek, araç vermek…vs’ örgüte yardım olarak değerlendirilebileceği de aynı kararda belirtilmektedir. Bu kapsamda tanık beyanları da dikkate alınarak Semih Özakça hakkında örgüte yardım suçundan ceza verilmesi gerekirken beraat kararı verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Usul ve esas yönünden Kanun’a aykırı bulunduğundan kararın istinâfen kaldırılması arz olunur.

Ayrıca Nuriye Gülmen’in avukatı Murat Yılmaz, müvekkiline verilen cezanın bozulması ve beraat kararı verilmesi için istinafa dilekçe verdi.

Gülmen’e 6 yıl hapis cezası verilmişti

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, KHK ile ihraç edilen, işine tekrar dönebilmek amacıyla açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen’e “örgüt üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası vermiş, öğretmenler Semih Özakça ile Acun Karadağ’ın ise beraatına hükmetmişti.

Mahkeme, açlık grevinin örgüt talimatıyla yapıldığına ilişkin delil olmadığını vurguladığı gerekçesinde, Nuriye Gülmen’e verdiği cezayı iki tanık ifadesi ile Eylem Ataş’ın fotoğrafı paylaşması ile Dev Lis’e teşekkür ettiği Twitter paylaşımlarına bağlamıştı.

Previous post
Yolculuk nereyeydi yine bilemedik – Elend Aydın
Next post
15 Temmuz'da sokağa çıkanlar KHK'yi 'arkasına aldı': Güvence altındayız, yine sokağa çıkarız