Ana SayfaDünyaABD’den İran açıklaması: Rejime kınama, protestoculara destek

ABD’den İran açıklaması: Rejime kınama, protestoculara destek

HABER MERKEZİ – ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, İran’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Göstericilere karşı şiddet uygulayanları, sansüre katkıda bulunanları ve İran halkından çalanları mesul tutacak bolca yetkimiz var. Rejim kurbanlarına: Unutulmayacaksınız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan İran’daki rejim karşıtı protesto gösterilerine ilişkin bir açıklama daha yapıldı.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı yazılı açıklamada, “İran’da göstericilere yönelik şiddet olaylarının” yakından takip edildiğini belirtti:

Hükümet sokaklara çıkan cesur halkı öldürmeye ve hapse atmaya devam etmektedir. Bugüne kadar olan ölümleri ve bin civarında kişinin tutuklanmasını en sert şekilde kınıyoruz. Göstericilere karşı şiddet uygulayanları, sansüre katkıda bulunanları ve İran halkından çalanları mesul tutacak kadar yetkimiz var. Rejimin kurbanlarına: Unutulmayacaksınız.

Önceki açıklamalar

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabı üzerinden paylaşımlarda bulunarak, İran’daki göstericilere destek vermişti.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise İran’da devam eden protestolar ve şiddet olaylarıyla ilgili BM Güvenlik Konseyine (BMGK) acil toplanma çağrısı yapacaklarını duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı protestolar sonrasında yayınladığı ilk yazılı açıklamada, İran’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtmiş, “İran halkı için desteğimizi birçok farklı ortamda ifade ediyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

İran’da 28 Aralık 2017’de başlayan ve tüm ülkeye yayılan protestolarda şimdiye kadar 20’den fazla gösterici yaşamını yitirdi yüzlercesi yaralandı çok sayıda da gözaltı yaşandı.

Previous post
ABD 'kasırga bombası'nın etkisi altında: Soğuk artacak, halka 'gerekli olmadıkça evlerinizden çıkmayın' uyarısı
Next post
İslamcıların yerli ve milli bir 'sol' arayışı