Ana SayfaGüncelDeniz Yücel: Özgürlüğümün ‘kirli anlaşma’ ile lekelenmesini istemiyorum

Deniz Yücel: Özgürlüğümün ‘kirli anlaşma’ ile lekelenmesini istemiyorum

HABER MERKEZİ – Serbest kalması için Ankara ile Berlin arasında “kirli” bir anlaşma yapılmasına karşı olduğunu belirten tutuklu gazeteci Deniz Yücel, özgürlüğünün “tank ticaretiyle lekelenmesini istemediğini” söyledi.

Kendi rızasıyla ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alınıp 27 Şubat’ta da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel Almanya merkezli haber ajansı dpa’ya avukatları aracılığıyla yazılı bir röportaj verdi.

Serbest kalması karşılığında Ankara ve Berlin arasında “kirli bir anlaşma” yapılmasına karşı olduğunu söyleyen Yücel, “Kirli anlaşma varsa ben yokum” dedi.

Yücel, özgürlüğünün “Rheinmetall’in tank ticareti ya da diğer silah tüccarlarının faaliyetleriyle lekelenmesini” istemediğini kaydederek, aynı şekilde Gülen Cemaati’ne dahil oldukları gerekçesiyle Türkiye tarafından aranan kişilerin muhtemel değiş tokuşuna da karşı olduğunu belirtti.

“Tecrit sona ermedi”

Öte yandan Yücel,  kendisine uygulanan ve bir “işkence metodu” olarak betimlediği tecritin sona ermediğini ancak hafifletildiğini kaydetti.

Yücel, “Ancak diğer taraftan bir kötüleşme var. Eşim Dilek ile en iyi ihtimalle ayda bir kez aramızda cam olmadan konuşabiliyoruz. Önceden yalnızca dışarıdan gözlemleniyorduk. Artık görüşme esnasında ayrıca bir icra memuru da bulunuyor” dedi.

Kendisiyle ilgili iddianamenin hala hazırlanmamış olmasıyla ilgili soruyaysa Yücel, “Ya başsavcılık beni unuttu ya da buna dair bir talimat almadılar” cevabını verdi.

“Türk hükümeti gözlemci değil, taraf”

Yücel, Türkiye’de yargı bağımsızlığının durumuna da değindi.

Gazeteci, “Türk hükümetinin benim vakamda ve diğer birçok Türk meslektaşımın vakasında yalnızca ilgili bir gözlemci olduğu, yalan” dedi ve “Hükümet izleyici değil, gayet resmi bir biçimde bir taraf” ifadelerini kullandı.

Yücel, yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ilgili olarak ise “Bunlarla amaçlanan şey gayet açık: Kamusal aşağılama ve peşin hüküm” ifadelerini kullandı.

Deniz Yücel, tutuklanmasının ardından kendisine gösterilen dayanışma için “herkese çok müteşekkir” olduğunu da belirtti.

‘Kirli anlaşma’ tartışması

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bu ayın başında Der Spiegel’a verdiği mülakatta Almanya’nın Türkiye’ye silah ticaretine değinmişti.

Almanya hükümetinin çok sayıda silah ihracatına onay vermediğini belirten Gabriel, “Yücel vakası çözüme ulaşmadığı sürece de bu durumun böyle kalacağını” kaydetmişti.

Türkiye’den mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla 6 Ocak’ta Almanya’da bir araya gelmesinin ardından yaptığı açıklamada da Gabriel, silah ticareti ve Deniz Yücel konusunun birbirine bağlı olduğunu kast etmediğini söylemiş ve “Deniz Yücel vakasını savunma konularıyla hiçbir şekilde birbirine karıştırmadım” şeklinde konuşmuştu.


Bu haber, DW Türkçe’den derlenmiştir.Önceki Haber
İstismara 'gizlilik': İstanbul'da hamile bırakılan 115 çocuğun hastaneye geldiği gizlendi, valilik soruşturmaya izin vermedi
Sonraki Haber
TUHAD-FED temsilcisi Havva Özcan tahliye edildi