Ana SayfaGüncelDünya Tabipler Birliği’nden TTB’ye destek, Türkiye’ye çağrı

Dünya Tabipler Birliği’nden TTB’ye destek, Türkiye’ye çağrı

HABER MERKEZİ – Türk Tabipler Birliği yöneticilerinin evlerine polis baskını düzenlenerek gözaltına alınmasına bir tepki de Dünya Tabipler Birliği’nden geldi. Birlik Başkanı Yokokura, TTB’nin barışı destekleme görevi olduğunu kaydederek, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın suç duyurusunun ardından haklarında soruşturma başlatılan Türk Tabipler Birliği (TBB) yöneticilerinin evlerine bu sabah saatlerinde polis baskını düzenlendi, 11 hekim gözaltına alındı.

Ankara merkezli 8 ilde yapılan ev baskınlarında aralarında TTB Başkanı Raşit Tükel’in de olduğu 11 hekimin gözaltına alınmasına Dünya Tabipler Birliği (WMA) sert tepki gösterdi.

WMA Başkanı Dr. Yoshitake Yokokura bugün yaptığı açıklamada gözaltıları, fiziksel şiddet tehditlerini ve TTB hakkında yapılan suç duyurusunu şiddetle kınadı.

Yokokura, TTB’nin barışı destekleme görevi olduğunu kaydederek, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Birgün’deki habere göre yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“WMA, Türk meslektaşlarımızın savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğu yönünde kamuoyuna yaptıkları açıklamayı tam olarak desteklemektedir. Doktorların ve ulusal tabip kuruluşlarının savaşın ve silahlı çatışmaların yol açacağı insani sonuçlar konusunda hükümetleri uyarma görevi WMA’nın açık politikasının bir parçasıdır.

‘Türk Tabipleri Birliği’nin insan haklarını ve barışı destekleme görevi vardır; son gözaltılar ve suç duyurusu bu açıdan bizi derin kaygılara sürüklemiştir. Türkiye’nin 2003 yılında onaylamış bulunduğu Uluslararası Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesinde öngörülen ifade özgürlüğüne yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

‘Türk yetkililerden TTB yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını ve sindirme kampanyasına son verilmesini talep ediyoruz. Dünyadaki hekim kuruluşlarını, sağlık, örgütlenme ve ifade hak ve özgürlükleri dâhil olmak üzere Türkiye’nin insani ve insan hakları alanındaki yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.”


‘Barış çağrısı’ yapan TTB yöneticilerinin evlerine polis baskını: 11 hekim gözaltına alındıPAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Prof. Dr. Ümit Biçer: İktidarın ne kadar acımasız olduğunu gösteriyor
Sonraki Haber
Soçi'de taraflar arasında anlaşmazlık, Suriyeli bazı delegelerden tepki