Ana SayfaGüncelErdoğan: Afrin harekatı fiilen başladı

Erdoğan: Afrin harekatı fiilen başladı

HABER MERKEZİ – “Afrin’e operasyonun fiilen başladığını” söyleyen Erdoğan, ‘müttefiklere’ seslendi, sitem ve eleştirilerini şöyle ifade etti: “Bölgede Türkiye’den başka çalışılabilecek müttefik bulamayacaklarını öğrenecekler.”

Partisinin Kütahya 6. Olağan İl Kongresi’nde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Afrin harekatı sahada fiilen başladı, devamı gelecek” dedi.

Afrin’i ‘Münbiç operasyonunun takip edeceğini’ söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Madem Münbiç’te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi, bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek sözü olamaz.”

Afrin’e olası bir operasyonun Suriye’nin bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne yönelik olduğu eleştirilerine de yanıt veren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim, Suriye’nin toprak bütünlüğüyle, bağımsız ve müreffeh geleceğiyle, Suriye halkının demokratik talepleriyle ilgili en küçük menfi bir düşüncemiz yoktur. Tam tersine kendi milli güvenliğimizle beraber ülkemizdeki 3,5 milyon sığınmacı başta olmak üzere evlerinden ve vatanlarından olmuş, Suriye nüfusunun yarısından fazlasını teşkil eden 13 milyona yakın kardeşimizin güvenliği, huzuru, geleceği için de bu adımları atıyoruz.”

‘Müttefiklere’ sitem

Bölgede ABD öncülüğündeki Koalisyon ile birlikte IŞİD’le mücadele eden Demokratik Suriye Güçleri için de “terörist örgüt” diyen Erdoğan, ismini anmadan ABD’ye seslendi:

“Yok Suriye Demokratik Güçleri’ymiş, yok sınır ordusuymuş, yok sınır muhafızlarıymış, yok iç güvenlik oluşumuymuş, siz kimi kandırıyorsunuz ya. Bu örgütün adı PKK’dır, bu örgütün adı PYD’dir, bu örgütün adı YPG’dir.

“Biri diyor ki ‘Ordu kuracağız’, öteki ‘Bizim asla böyle bir amacımız yok’, bir başkası da ‘Sınır muhafızları oluşturacağız’ diye bir laf ediyor. Daha bunun mürekkebi kurumadan iç güvenlik oluşumu diye bir şey çıkıyor ortaya. Bunların birbirlerinden haberi yok ya da birinin söylediği yalanı öteki duymadığı için her biri başka telden çalıyor.”

Erdoğan ayrıca sitem edip eleştirdiği müttefiklerine, “Bu bölgede Türkiye’den başka çalışılabilecek müttefik bulamayacaklarını öğrenecekler” diye de seslendi.

‘Şehit vermek bizi geri döndürmez’

Erdoğan, Afrin’e operasyonun ‘asker ölümlerine neden olacağı’ yönündeki hatırlatmalara ise ‘şehit verebiliriz’ sözleriyle karşılık verdi:

“Bugün ‘şehit verebileceğimiz’ tehdidiyle bizi istiklal ve istikbal mücadelemizden geri çekilmeye, başımıza gelecekleri kabullenmeye razı edebileceklerini düşünenler varsa onlara yanıldıklarını göstermek boynumuzun borcudur.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gerekçe yok: Hakkari'de askerler dağıtıma izin vermedi, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi'ne 'el koydu'
Sonraki Haber
'İş güvenliği sıfır': TOKİ inşaatında bir işçi elektrik akımına kapıldı