Ana SayfaDünyaİrlanda kürtaj yasağına karşı referanduma gidiyor

İrlanda kürtaj yasağına karşı referanduma gidiyor

HABER MERKEZİ – İrlanda’da kürtajı yasaklayan yasanın yumuşatılması için referandum düzenlenecek. Anketlere göre İrlandalılar bu yasada düzenleme yapılmasına sıcak bakıyor.

İrlanda’da kürtaj yasasının yumaşatılması için mayıs ayında referandum düzenlenmesi planlanıyor.

DW’de yer alan habere göre referandumda İrlandalılardan şu an yürürlükte olan kürtaj düzenlemesinde değişiklik yapılması için yetki istenecek. Referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda ise yasa gözden geçirilecek.

Şu ana dek yapılan anketler İrlandalıların yüzde 56’sının gebeliğin ilk 12 haftasında kürtaja izin verilmesine sıcak baktığı sonucunu ortaya koyuyor.

Haziran ayında iktidara gelen ve aynı zamanda doktor olan İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, kürtaj yasasının ‘son derece kısıtlayıcı’ olduğunu ancak kürtaja yönelik düzenlemelerde belli sınırların aşılmaması gerektiğini belirtmişti.

Kürtaj 1983’te yasaklanmıştı

İrlanda Anayasası’na 1983’te eklenen maddeyle kürtaj yasaklanmıştı.  Kürtaj maddesi 2013 yılında annenin hayatının tehlikede olduğu durumlarda operasyona izin verecek şekilde değiştirilmişti. Maddenin değiştirilmesinde, 2012’de kürtaj izni verilmeyen bir kadının doğum sırasında yaşamını kaybetmesi rol oynamıştı.

Yasalara ‘aykırı’ davranıp kürtaj olan kadınlar ise hapis cezasına çarptırılıyor.

Previous post
11. gün: Türkiye’nin Afrin’e operasyonu sürüyor
Next post
Afrin'de yaşamını yitiren askerin dayısından Erdoğan'a tepki