Ana SayfaGüncelDün tahliye edilen Af Örgütü Başkanı Taner Kılıç bugün yeniden tutuklandı

Dün tahliye edilen Af Örgütü Başkanı Taner Kılıç bugün yeniden tutuklandı

HABER MERKEZİ – Dün tahliye edilmesinin ardından dava savcısının bir üst mahkemeye itirazı üzerine yeniden gözaltına alınan Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç, yeniden tutuklandı.

‘Büyükada davası’ kapsamında tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç hakkında dün İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye kararı verilmişti.

Davanın savcısı tahliye kararına karşı bir üst mahkeme olan 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Tutuklu bulunduğu İzmir Şakran Kapalı Cezaevi içinde tahliye işlemleri ile uğraşan Kılıç, jandarma tarafından gözaltına alındı.

Gece boyunca Jandarma tarafından tutulan Kılıç sabah saatlerinde Aliağa Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dava savcısının tahliye kararına itirazını kabul etmesi üzerine Kılıç, yeniden tutuklandı.

Kılıç, yeniden Şakran Kapalı Cezaevi’ne götürülecek.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükada’da, 10 insan hakları savunucusu,  “İnsan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” konulu atölye çalışması için bir otelde buluşmuştu.

5 Temmuz’da otele düzenlenen operasyonla hak savunucuları gözaltına alınmıştı.

18 Temmuz’da ise hak savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “örgüte üye olmak” iddialarıyla tutuklanmıştı.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu) ve Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği) ise savcının itirazı üzerine 23 Temmuz’da tutuklanmıştı.

25 Temmuz’da Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli haftada iki gün adli kontrol şartıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakılmıştı.

Hazırlanan iddianameye, Haziran 2017’den beri tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç da “şüpheli” olarak eklenmişti.

Cumhuriyet savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede hak savunucularının üye oldukları iddia edilen örgütler, “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralanmıştı.

Hak savunucuları, 25 Ekim 2017’de ilk kez hakim karşısına çıkmıştı.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Günal Kurşun, İlknur Üstün, İdil Eser, Nalan Erkem, Peter Steudtner, Özlem Dalkıran, Ali Garawi ve Veli Acu’nun tahliyesine karar vermişti.

Ayrıca Özlem Dalkıran ve Veli Acu hakkında yurtdışına çıkış yasağı koymuştu.

Tutuksuz sanıklar Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan hakkında 25 Temmuz 2017’de verilen adli kontrol kararı ise kaldırılmıştı.

Mahkeme dosyaya sonradan “şüpheli” olarak eklenen Taner Kılıç hakkında “terörizmin finansmanı ve casusluk” iddiasıyla tutuklu bulunduğu, İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyanın Büyükada davasıyla birleştirilmesine de karar vermişti.

Mahkemede dün görülen davada davanın tek tutuklu sanığı Taner Kılıç’ın tahliyesine karar vermişti.

Previous post
BASIN RAPORU | Afrin'e operasyon medyaya baskıyı daha da artırdı, Ocak'ta 7 gazeteci tutuklandı
Next post
Animasyon 'Süper Mario Kardeşler' filmi yolda