Ana SayfaÇalışma YaşamıHatay’da Eğitim Sen üyesi Işıkça gözaltındayken ihraç edilmiş

Hatay’da Eğitim Sen üyesi Işıkça gözaltındayken ihraç edilmiş

HABER MERKEZİ – Hatay’da “Afrin savaşına hayır” diyenlere yönelik operasyonda gözaltına alınan Eğitim Sen üyesi Gülizar Işıkça, gözaltındayken ihraç ediliğini söyledi. Işıkça, “Gözaltımın ikinci gününde ihraç edildiğimin haberi sendikam tarafından arkadaşlarıma iletilmiş” diye konuştu.

Hatay’ın Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde 13 Şubat’ta çok sayıda eve polis baskını düzenlenmiş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alınmış, çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.


Hatay’da “Afrin savaşına hayır” diyen 17 kişi serbest


Gülizar Işıkça

Operasyonun sebebi ise 22 Ocak’ta İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi binasında yapılan “Afrin savaşına hayır” basın açıklamasıydı.

Gözaltına alınanlardan biri de basın açıklamasına katılanlardan biri olan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi Gülizar Işıkça idi.

Gözaltındayken ihraç edilmiş

MA’ya konuşan Işıkça, “Açıklamada çekilen fotoğraf karesinde bulunan kim var kim yok herkesi aldılar” dedi ve gözaltındayken ihraç edildiğini söyledi.

“Gözaltımın ikinci gününde ihraç edildiğimin haberi sendikam tarafından arkadaşlarıma iletilmiş. KHK ile atılmadım. Benim dosyam yüksek disiplinde görüşülüyordu fakat gözaltına alındıktan sonra işlemler hızlandırılıp ihraç kararı alınıyor. İhraç kararının bu kadar hızlı olacağını tahmin etmemiştim.”

Öğretmen Gülizar Işıkça, “Evet sırf barış istedim diye ihraç edildim üzüldüm fakat asla ama asla pişman değilim” diye de ekledi.

“Bir eğitmenim ve her zaman barıştan yana tavır almamız gerekiyor” diye konuşan Işıkça, yaşamı savunmanın suç sayılamayacağını ve her şeye rağmen barış için mücadelesini sürdüreceğini dile getirdi.

Previous post
Varoluşun peşinde 'deniz kenarındaki bohem ülke'nin sakini: Ingeborg Bachmann
Next post
Afrin de dahil: BM’den Suriye’nin geneli için ateşkes kararı