Ana SayfaDünyaRusya’dan Suriye’ye çağrı: Kürtlerle diyalog kurulmalı

Rusya’dan Suriye’ye çağrı: Kürtlerle diyalog kurulmalı

HABER MERKEZİ – Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Esad’a ‘Kürtlerle diyalog kurma’ çağrısı yaptı.

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ile Moskova’daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a çağrıda bulundu.

Lavrov, “Suriye Kürtlerle diyalog kurmalı” dedi ve şu sözleri kaydetti:

”Suriye’deki Kürt nüfusun bir kısmının bir süre önce özerklik açıklaması yapması, çözüme katkı sunmadı. ABD ve uluslararası koalisyonun Kürtlerin özerkliğine destek vermek ve Şam’a bağlı olmadığı belirtilen bölgelerde yerel yönetimler kurulmasını desteklemek için attığı adımlar da çözüme katkı sunmadı.”

Türkiye’ye Suriye ile ‘diyaloga geçme’ çağrısı yapılmıştı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı konuşmada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile iletişime geçmeyi kesin bir dille reddeden Türkiye’ye, Şam ile diyaloga geçme çağrısında bulunmuştu.

“Türkiye’nin güvenlik çıkarları, Şam’la doğrudan diyalog yoluyla tamamen korunabilir” diyen Lavrov, Rusya’nın ‘Türkiye’nin Suriye’deki durumla ilgili kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu’ anladığını kaydederek, şöyle konuşmuştu:

“Türkiye’nin kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu kabul ediyoruz. Kabul etmediğimiz ve karşı çıktığımız husus, yabancı güçlerin jeopolitik ve dar görüşlü amaçlarına ulaşmak amacıyla Kürt halkının meşru çıkarlarıyla hiçbir alakası olmayan gündemlerini Suriye’de öne çıkarmak için bu arzular üzerinde spekülasyon yapma girişimleridir.”

Previous post
'Türkiye İşçi Sınıfı Gerçeği': Ücretler düşük, çalışma süreleri uzun
Next post
22 gün önce tutuklanmıştı: Leyla Güven’e 31,5 yıla kadar hapis cezası istemi