Ana SayfaGüncelErmenistan, Türkiye ile ‘ilişkileri normalleştirme protokolleri’ni iptal etti

Ermenistan, Türkiye ile ‘ilişkileri normalleştirme protokolleri’ni iptal etti

HABER MERKEZİ – Ermenistan, Türkiye’yle 2009’da imzalanan ‘normalleşme’ protokollerinin iptal edildiğini açıkladı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen Milli Güvenlik Toplantısı’nda Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkilerinin normalleştirilmesini öngören protokollerin iptal edildiğini açıkladı.

Sarkisyan, Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, “Türkiye yıllar önce aramızda imzalanan normalleşme protokollerini sonsuza dek rehin olarak elinde tutacağını düşünüyorsa yanılıyor” demiş ve 2018 baharında protokollerin iptal edileceğini söylemişti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandiyan ise Türkiye’yle 2009’da imzalanan protokollerin Ankara tarafından yürürlüğe konmadığını hatırlatarak, protokollerin iptal edileceğini açıklamıştı.

Protokoller

Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için İsviçre’nin arabuluculuğunda başlatılan süreç neticesinde, 10 Ekim 2009 tarihinde Zürih’te “Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolü” ile “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü” imzalanmıştı.

Protokoller iki ülke arasındaki sınırın karşılıklı olarak tanınmasını, karşılıklı diplomatik temsilcilik açmayı ve ikili ilişkileri iki ülkenin ortak çıkarları temelinde geliştirmeyi öngörüyordu.
Önceki Haber
Polisler, Feleknas Uca'nın karanfillerine silahlarıyla 'eşlik etti'
Sonraki Haber
Demirtaş’ın ‘Seher’i birçok dilde okurla buluşacak