Ana SayfaGüncelAnter Davası: ‘Yeşil’in yaşadığını söyleyen Pekin’in dinlenmesi istendi

Anter Davası: ‘Yeşil’in yaşadığını söyleyen Pekin’in dinlenmesi istendi

HABER MERKEZİ – Musa Anter cinayeti ve JİTEM Ana Davası’nın bugün görülen duruşmasında müdafi avukatlarından Selim Okçuoğlu, mahkeme heyetinden geçtiğimiz günlerde “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı yönünde haberler aldığını söyleyen Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in bilgisine başvurulması istedi.

Musa Anter ve JİTEM Ana Davası’nın sekizinci duruşması, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada, tutuksuz yargılanan sanıklardan Savaş Gevrekçi ve bir önceki duruşmada tahliye edilen Hamit Yıldırım hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, ilk olarak söz alan müdafi avukatlarından Selim Okçuoğlu, sanıklardan “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşadığına dair yeni bir gelişmenin olduğunu ifade etti.

Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in katıldığı bir televizyon programında Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı ve Türkiye’de olduğu yönünde kendisine kimi bilgilerin ulaştığını söylediğini belirten avukat Okçuoğlu, ardından söz konusu programın ses kaydını mahkeme heyetine dinletti.

Okçuoğlu, “Mahmut Yıldırım kayıtlarda yaşıyor görünüyor. Bize göre ortada bir mizansen var. Ölü gösterilerek ‘devlet görevi olarak belirlenen görevleri’ diye işlediği suçlardan kaçırılıyor. Kaybolduktan sonra iki üç tane MİT görevlisinin birkaç kez kendisini aradığına dair somut bilgiler var. Biz daha önce onların dinlenmesini istedik, ancak kabul edilmedi. O ses kayıtlarının dinlenmesini istiyoruz” dedi.

Sanık avukatlarından Hikmet İşler, Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı yönündeki iddialara ilişkin, “Bu adamın geleceğini, bulunabileceğini zannetmiyorum. Eğer gelse dava çözülür gider. Ama eğer suç işlemişse neden gelsin ki? Gelmez tabi” ifadelerini kullandı.

Hamit Yıldırım duruşmalardan vareste tutulmasına karar verildi

Avukat beyanlarının ardından mahkeme ara kararını açıkladı.

Sanık Hamit Yıldırım’ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren heyet, avukat Selim Okçuoğlu’nun, İsmail Hakkı Pekin’in mahkemede dinlenmesi ve katıldığı 2 Nisan tarihli programın görüntü kaydının RTÜK’ten istenmesi taleplerinin celse arasında değerlendirilmesi kararını verdi.

Bir sonraki duruşma ise 11 Temmuz’a ertelendi.

Musa Anter ve JİTEM Ana Davası

Fotoğraf: Faili Belli

Musa Anter ve JİTEM Ana Davası, 1999 tarihli iddianamelerle yargılanan 11 sanıklı ve 2005 tarihli iddianameyle yargılanan 5 sanıklı davaların 2010’da birleşmesiyle süren ve “JİTEM Ana Davası” olarak anılan dava ile, 1992 yılında öldürülen gazeteci-yazar Musa Anter’in öldürülmesiyle ilgili 2013’te açılan davanın birleşmesinden oluşuyor.

Ağırlıkta itirafçılar ve Abdülkadir Aygan, Mahmut Yıldırım (“Yeşil” kod) gibi bir dönem devletin içinde “çete” olarak tarif edilen yapıların tanınmış aktörleri, bu dava kapsamında “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, taammüden adam öldürmek, bir suçu söyletmek için işkence yapmak” gibi suçlardan yargılanıyorlar.


Bu davayla ilgili ayrıntılara Hafıza Merkezi’nden bakabilirsiniz.
Previous post
Dolar yeniden 4 liranın üzerinde
Next post
📸 | Fotoğraflarla: Grönland'da eriyen buzdağları