Ana SayfaToplumsal CinsiyetCinsel saldırı girişiminde bulunan erkeğe rapor ve kamera kayıtlarına rağmen beraat

Cinsel saldırı girişiminde bulunan erkeğe rapor ve kamera kayıtlarına rağmen beraat

HABER MERKEZİ – Eskişehir’de bir kadını takip edip cinsel saldırı girişiminde bulunan T.D., rapor ve kamera kayıtlarına rağmen ‘suçu işlediğinin sabit olmaması’ gerekçe gösterilerek beraat etti. Kadının avukatı bu karara “Suç makinesini suçsuz buldular” sözleriyle tepki gösterdi.

Eskişehir’de geçen yıl akşam saatlerinde evine doğru yürüyen bir kadın T.D. ve O.U. tarafından takip edilerek taciz edildi.

Tehdit ve yağma gibi 30’u aşkın suçtan sabıkası bulunan T.D. kadını cinsel saldırı girişiminde bulundu, O.U. ise bu esnada kadının telefonunu alarak kaçtı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre saldırının ardından şikayetçi olan kadın ifadesinde, “Yalnız başıma evime yürürken, tanımadığım iki kişiyle karşılaştım. Arkamdan ne kadar geldiler hatırlamıyorum. Tek hatırladığım daha iri olan şahsın ağzımı kapatıp beni yere yatırıp tecavüz etmeye kalkışmasıdır” dedi.

Sonrasında bölgedeki kamera kayıtları incelendi. Kamera görüntülerinin incelenmesi sonucunda iki saldırganın saat 01.54’ten itibaren genç kadını takibe başladıkları görüldü.

T.D.’ye ‘nitelikli cinsel saldırı ve cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

5 ay tutuklu kalan saldırgan hakkında savcılık tarafından verilen mütaalada, T.D.’nin kadına tecavüz girişiminde bulunduğu, kadının pantolonunda T.D.’nin DNA’sının bulunduğu belirtildi.

Bu veriler ışığında ‘nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs’ suçundan hapis cezası verilmesi istendi.

‘Suç makinesini suçsuz buldular’

T.D.’nin avukatı ise kadından alınan örneklere göre bir başkasına ait spermin bulunduğunu iddia etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları da T.D.’nin cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme ise son duruşmada ‘suçu işlediğinin sabit olmaması’ gerekçesiyle sanığın oybirliğiyle beraatine hükmetti.

Karara itiraz eden savcı, T.D.’ye ceza verilmesini talep etti.

Kadının cep telefonunu çalan O.U.’ya ise ‘hırsızlık’ suçundan 2.5 yıl ceza verildi.

Kadının avukatı Pınar Çelik Arpacı da karara isyan ederek, “Cinsel suçlarla mücadele etkin bir ceza sistemiyle olur. Suç makinesini suçsuz buldular. Suçluları ve sapıkları sokağa salıyorlar” ifadesini kullandı.

Previous post
ABD: Türkiye'de seçimlerin adil ve şeffaf bir biçimde yapılacağından endişeliyiz
Next post
Seçim anketi: AKP, oylarını MHP’ye kaptırıyor