Ana SayfaCezaevleriAYM’den cezaevinin kitap yasağına dair karar: ‘İfade özgürlüğü ihlali’

AYM’den cezaevinin kitap yasağına dair karar: ‘İfade özgürlüğü ihlali’

HABER MERKEZİ – AYM, Sincan Cezaevi’nin bazı kitapları kendisine vermemesi üzerine başvuruda bulunan Zeki Bayhan için kararını verdi. Kararda, kitapların verilmemesi ‘ifade özgürlüğü ihlali’ olarak değerlendirdi.

Ankara Sincan Cezaevi’nde bulunduğu sırada kimi kitapların kendisine verilmemesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunan Zeki Bayhan isimli tutuklunun başvurusu karara bağlandı.

AYM, “İfade özgürlüğü ihlali” gerekçesiyle yapılan başvuruyu “kabul edilebilir” buldu.

MA’dan Hayri Demir’in haberine göre, AYM kararında kitapların verilmemesine dair Cezaevi Eğitim Kurulu’nun vermiş olduğu karara karşı başvurucu Bayhan’ın Ankara Batı İnfaz Hakimliğine şikayette bulunduğu ve İnfaz Hakimliği’nin de başvuruyu 24 Haziran 2015 tarihinde reddettiği hatırlatıldı.

İnfaz Hakimliği ret gerekçesi olarak “yasaklı” yayınlardan alıntılar bulunan kitapların başvurucuya verilmemesinin, cezanın infazı ile ulaşılmak istenen amaca uygun olduğu da AYM’nin ihlal kararında yer aldı.

Esas yönünden kararını açıklayan AYM, “Hükümlü olan başvuruculara gönderilen yazılı bir dokümanın onlara verilmemesinin, haber veya fikir alma özgürlüğü ve dolayısıyla ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale oluşturduğu kabul edilmiştir” dedi.

AYM, bu gerekçelerle Anayasa’nın 26’ncı maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

Hükümlülere verilmeyen kitaplar şöyle: “Demokratik Özerklik ve Demokratik Birey”, “Hakikat Savaşçılığı”, “Demokratik Özerklik”, “Özgür Eş Yaşam”, “Tarihsel Toplum”, “Akademileşme”, “Komünal Ekonomi”, “Kültür ve Uygarlık” ile “Soykırıma Karşı Kültürel Direniş.”

Previous post
Kürt aktivist Panahi'nin idamı öncesi: Yeğeni yaşamına son verdi, Af Örgütü çağrı yaptı
Next post
İşçi Filmleri Festivali ekibi: Sansüre karşı özgür bir perde sunuyoruz