Ana SayfaEkonomiErdoğan’ın seçim vaadi: Ekonomi ve para politikasında daha etkin rol oynayacağım

Erdoğan’ın seçim vaadi: Ekonomi ve para politikasında daha etkin rol oynayacağım

HABER MERKEZİ – Gittiği Britanya’da Bloomberg televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden seçilmesi durumunda, ekonomi ve para politikasında daha etkin bir rol oynayacağını söyledi. ABD’ye mesaj da veren Erdoğan, “Savunma ihtiyaçlarımızı ABD’den gideremiyorsak başımızın çaresine bakarız” dedi.

Britanya ziyareti kapsamında Londra’da Bloomberg TV kanalına mülakat veren AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası ve Türkiye – ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan yeniden seçilmesi durumunda, ekonomi ve para politikasında daha etkin bir rol oynayacağını söyledi.

Seçimin Türkiye’yi başkanlık sistemine geçirmesinin ardından, Merkez Bankası’nın daha düşük faiz oranı çağrılarına uymak zorunda kalacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnsanlar para politikaları yüzünden zor duruma düşünce, kimi sorumlu tutacaklar. Cumhurbaşkanını sorumlu tutacaklar. Cumhurbaşkanına hesap soracakları için para politikalarında daha etkin bir cumhurbaşkanı imajı vermeliyiz.

Tabii ki Merkez Bankası Bağımsızdır. Ancak Merkez Bankası bu bağımsızlığı alıp, yürütmenin başındaki cumhurbaşkanının verdiği sinyalleri bir kenara koyamaz. Buna göre değerlendirmelerini yapıp, adımlar atacaktır ve ben bunun ileride çok yararlı adımlarla sonuçlanacağına inanıyorum.”

ABD’ye silah ve Hakan Atilla mesajı

Türkiye – ABD ilişkilerine de değinen Erdoğan, “Savunma ihtiyaçlarımızı ABD’den gideremiyorsak başımızın çaresine bakarız” dedi.

Erdoğan, Rusya’dan S-400 füze sistemleri alımı yapıldığı takdirde ABD’nin olası ambargolarına hazırlıklı olup olmadığı konusundaki soruya da şu yanıtı verdi:

“Rusya’yla ilişkilerimizi kesemeyiz, ABD’yle müttefiksek, ambargoya değil dayanışmaya ihtiyacımız var. Savunma ihtiyaçlarımızı ABD’den gideremiyorsak başımızın çaresine bakarız. Yunanistan, S-300 füzelerini Rusya’dan aldı, bir şey denmedi.”

İki gün sonra karara bağlanacak Hakan Atiila davasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Hakan Atilla’yı suçlamak Türkiye’yi suçlu ilan etmek anlamına gelir. Türkiye – ABD ilişkilerini yer ile yeksan etmeyecek bir karar çıkmasını umuyorum” ifadesini kullandı.

Erdoğan ayrıca, “Yunanistan, S-400 füzelerini Rusya’dan aldı, bir şey denmedi.” şeklinde konuştu.

Previous post
Erdoğan: İsrail'in Gazze'de yaptığı soykırımdır
Next post
Hawar'ın izinde, Kürtçe konuşulsun diye: Bir öğrenci topluluğu "Chalak Events"