Ana SayfaEkolojiİthal edilmiş 3 bin sığır etinde ‘deli dana’ hastalığına rastlandı

İthal edilmiş 3 bin sığır etinde ‘deli dana’ hastalığına rastlandı

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Polonya’dan ithal ettiği sığır etinde deli dana hastalığına rastlandığı belirlendi. İfadesi alınan bir Tarım Bakanlığı uzmanı ise “Tahlil raporları Polonya dilinde yazıldığı için ne yazdığını anlamadık” dedi.

Türkiye’nin 2011-2012 yıllarında Polonya’dan ithal ettiği yaklaşık 3 bin sığır etinde “deli dana” hastalığına rastlandığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre bu durum Polonya’nın, başlattığı soruşturma kapsamında Türkiye’den adli yardımlaşma talebinde bulunmasıyla öğrenildi.

Söz konusu etleri hem özel şirketlerin hem de Et ve Balık Kurumu’nun ihraç ettiği belirtilirken, Polonya’daki et analiz şirketlerinin, kesilen hayvanlara BSE testi yapmadığı halde yapılmış gibi rapor verdiği tespit edildi.

İfadesi alınan Tarım Bakanlığı uzmanları, söz konusu etlerde “deli dana” hastalığı olup olmadığını bilmediklerini, tahlil sonuçları Lehçe olduğu için anlayamadıklarını savundu.

Yetkili ayrıca “Onlar testten geçirmese dahi biz gelen etleri tekrar testten geçiriyoruz. Bizde olsa zaten bu hastalık ortaya çıkardı” dedi.

Konuya ilişkin Türkiye’de herhangi bir soruşturmanın olmadığı belirtildi.

Ne kadar ithal edildi?

Cumhuriyet’in resmi kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Türkiye’de önde gelen et şirketleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Et ve Süt Kurumu, 2011-2012 yıllarında Polonya’dan et ithal etti.

Toplam ithal edilen et miktarının 3 bin büyükbaş kadar olduğu ifade edildi.

‘Sinir sistemini tahrip ediyor’

Gıda Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, “deli dana” hastalığının en korkutucu hastalıklardan biri olduğunu belirterek “Eğer satılmışsa bu ağır bir zafiyet demek” değerlendirmesinde bulundu.

Şık, hastalığın sinir sistemini de tahrip ettiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Beyin dokusunu delik deşik eden bu hastalık, konuşma gibi motor becerilerde tahribata yol açıyor. Kas ve kol becerileri zihnin ilk etkilenen kısmı. Titreme ve yürüyememe başlıyor, bilişsel fonksiyonlar azalıyor.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İnce: Suriye, ABD ve Almanya ile barışmalıyız
Sonraki Haber
Flormar işçilerinin eylemi 13. gününde: “Kadınız, her şeyi başarırız”