Ana SayfaGüncelRSF: Türkiye’de hukukun üstünlüğü hatıradan ibaret, basın özgürlüğü tarihi düşüşte

RSF: Türkiye’de hukukun üstünlüğü hatıradan ibaret, basın özgürlüğü tarihi düşüşte

HABER MERKEZİ – Sınır Tanımayan Gazeteciler’in Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle hazırladığı küresel basın özgürlüğü endeksinde Türkiye 180 ülke içerisinde 157’nci sırada yer aldı. “Eski Sovyet ülkeleri ve Türkiye’deki basın özgürlüğünde tarihi düşüş” başlıklı raporda, “Artık Türkiye’de hukukun üstünlüğü bir hatıradan ibaret” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde küresel basın özgürlüğü endeksini açıkladı.

“Eski Sovyet ülkeleri ve Türkiye’deki basın özgürlüğünde tarihi düşüş” başlıklı endekste Türkiye, 180 ülke içerisinde 157’nci sırada yer aldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre kuruluşun raporunda Türkiye’de basın özgürlüğünün son 30 yılı aşkın dönemin en kötü seviyelerine gerilediği ifade edildi:

”Gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi konumunda bulunan Türkiye, bu yılki endekste de 2 sıra geriledi. Bir yıldan uzun süre yargılama olmaksızın gözaltında tutulan gazeteciler topluca yargılandı ve Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle bağlantılı olmakla suçlandılar. Neredeyse iki yıldır yürürlükte olan olağanüstü hâl yönetimi sayesinde yetkililer çok sesliliği neredeyse tamamen ortadan kaldırmış durumda. Bu sayede anayasa değişikliğinin ve [Cumhurbaşkanı Recep Tayyip] Erdoğan’ın iktidarını sağlamlaştırmasının önü açıldı. Artık ülkede hukukun üstünlüğü bir hatıradan ibaret. Ocak 2018’de Anayasa Mahkemesi’nin iki gazetecinin (Şahin Alpay ve Mehmet Altan) tahliye edilmesi yönünde karar almasına rağmen bu kararın uygulanmamış olması, durumu özetliyor.”

‘En büyük gerileme Avrupa’da yaşandı’

Sınır Tanımayan Gazeteciler raporunda 2017’ye kıyasla en büyük gerilemeyi kaydeden ülkeler ise Avrupa’dan.

Malta bir yıl öncesine göre 18 sıra birden gerileyerek 65’inciliğe düştü. Kuruluşun raporunda “Gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın bombalı saldırıyla öldürülmesi, Maltalı gazetecilerin rutin olarak maruz kaldıkları yargı usulsüzlükleri ve tehditler üzerindeki sis perdesini araladı” denildi.

Slovakya ise bu yılki endekste 10 basamak gerileyerek 27’nci sırada yer aldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, ülkedeki suç örgütlerine ilişkin haberler yapan 27 yaşındaki gazeteci Jan Kuciak’ın öldürülmesine dikkat çekti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kürt aktivist Panahi’nin infazı geçici olarak durduruldu
Sonraki Haber
“İttifaklardan dışlanan HDP'nin oy oranı yüzde 14'e çıkabilir”