Ana SayfaGüncelTürkiye İşçi Partisi: 24 Haziran’da tercihimiz Demirtaş ve HDP’den yana olacak

Türkiye İşçi Partisi: 24 Haziran’da tercihimiz Demirtaş ve HDP’den yana olacak

HABER MERKEZİ – Türkiye İşçi Partisi, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ı, Milletvekilliği seçiminde ise HDP’yi destekleyeceklerini açıkladı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP), 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerde destekleyeceği parti ve cumhurbaşkanı adayını açıkladı.

“Saray’a tamam, mücadeleye devam!” başlığıyla bir açıklama yapan TİP Kurucu Meclisi, milletvekilliği genel seçiminde Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP), cumhurbaşkanlığı seçiminde ise HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini duyurdu.

“24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy tercihimiz Selahattin Demirtaş’tan yana olacaktır” diyen TİP, açıklamasında şunları kaydetti:

“24 Haziran’daki Meclis ve Milletvekilliği seçiminde ise, Saray Rejimi’nin ana hedefinin HDP’yi baraj altına iterek Meclis çoğunluğunu ele geçirmek, Kürt halkının ve milyonlarca seçmenin iradesinin Meclis’e yansımasını engellemek olduğu açıkça görülmektedir. Bununla birlikte “Millet İttifakı” adıyla oluşturulan ittifaktan HDP’nin dışlanması da iktidarın elini güçlendirmektedir.

“Tüm Türkiye’den milyonlarca yurttaşın iradesinin, sesinin ve sözünün Meclis’te temsil edilmesi vazgeçilmez bir haktır. Halklarımızın birlik ve kardeşlik içinde yaşamasını savunmak, faşizmin kurumsallaşmasına karşı en güçlü direniş cephelerinden biridir. Aynı zamanda HDP’nin barajı aşması halinde AKP-MHP ittifakının Meclis’te azınlık durumuna düşmesi güçlü bir olasılıktır.

“Bu açıdan, 24 Haziran’daki Milletvekilliği seçiminde oy tercihimiz HDP’den yana olacaktır.”

Önceki destek açıklamaları

Daha önce EMEP, Halkevleri, EHP, Partizan ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi de seçimlerde HDP’yi destekleyeceğini açıklamıştı.


Previous post
Zaman gazetesi davası: Bulaç ve Özdemir'e tahliye
Next post
Demirtaş'tan 24 Haziran değerlendirmesi: Ya tek adam rejimi ya demokrasi