Ana SayfaGüncelUluslararası Man Booker Ödülü’nün kazananı Olga Tokarczuk

Uluslararası Man Booker Ödülü’nün kazananı Olga Tokarczuk

HABER MERKEZİ- Uluslararası edebiyat ödülleri arasında prestijli bir yere sahip olan Uluslararası Man Booker Ödülü’nün bu yılki kazananı “Flights” adlı kitabıyla Polonyalı yazar Olga Tokarczuk oldu.

2005 yılından bu yana düzenlenen ve uluslararası edebiyat ödülleri arasında oldukça prestijli bir yere sahip olan Uluslararası Man Booker Ödülü’nün bu yılki sahibi “Flights” adlı romanıyla Polonyalı yazar Olga Tokarczuk ve çevirmeni Jennifer Croft oldu.

Tokarczuk, 50 bin sterlin değerindeki ödülü, romanı İngilizceye çeviren Jennifer Croft ile paylaşacak.

“Flights”, Türkçede 2016 yılında Alabanda Yayınları etiketiyle “Koşucular” adıyla yayımlanmıştı.

Neşe Taluy Yücel’in Türkçeleştirdiği kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer veriliyor:

“Koşucular, kötülüklerin dünyanın içine işlediğine inanıyorlardı. İnsan bir yerde durup kalırsa, işte o vakit kötülüğün gücünün en yüksek seviyeye erişeceğini düşünüyorlardı. Kötülükten korunmanın tek yolu, yolculuk yapmak, hareket etmektir. Peki, çağdaş ‘koşucular’ kimdir?

Aramızda bunlardan kaç kişi kaldı?

Bu kitap, dünya, deneyimlerimizin kakofonisine ve uyumsuzluğuna dünyanın tek bir biçimde bütünleştirilmesinin olanaksızlığına, dünyadaki keşmekeşe, bölünüp yeni şekiller oluşturmasına karşın sadık olmaya çalışıyor. Bense onun kenarda kalan, anlatılması olanaksız, bulanık alanlarına ve çevrelerine sadığım. Hatalarımı yineliyorum ve bunun gerekli olduğunu düşünüyorum.”

Geçtiğimiz yılın kazananı David Grosmann olmuştu

Kazanan ismin Olga Tokarczuk olmasıyla ödül bu yıl ilk kez Polonya’ya gitmiş oldu.

Uluslararası Man Booker jürisinin başkanı Lisa Appignanesi, Tokarczuk’u “muhteşem bir mizah duygusuna, hayal gücüne ve kendine güvenen, capcanlı bir üsluba sahip ” bir yazar olarak niteledi.

Ödülü geçtiğimiz yıl David Grossmann’ın “A Horse Walks Into a Bar” isimli romanı, 2016 yılında ise “Vejetaryen” isimli romanıyla Han Kang kazanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Madde madde: HDP'den "Kürt Sorununa Çözüm Deklarasyonu"
Sonraki Haber
Dolar kurundaki artışa hükümetten ilk yorum: Hak etmediğimiz dalgalanmalar yaşanıyor