Ana SayfaDünyaAlmanya’da muhalefetten Altay tankına desteğe karşı önerge

Almanya’da muhalefetten Altay tankına desteğe karşı önerge

HABER MERKEZİ – Almanya’da Sol Parti ile Yeşiller’in, Rheinmetall şirketinden uzmanların Türkiye’de Altay tankı projesine teknik destek vermesinin önüne geçmek amacıyla bir ortak önerge hazırlığında olduğu bildirildi.

Almanya’nın önde gelen barış enstitülerinin ortaklaşa hazırladığı raporda Türkiye’nin Afrin operasyonu ile uluslararası hukuku çiğnediği ve bunu yapmaya devam ettiği sürece Almanya’nın Türkiye’ye silah ihracatına ara vermesi gerektiği belirtilirken, muhalefetin ise önerge hazırlığında olduğu belirtildi.


“Türkiye Afrin’de uluslararası hukuku çiğnedi, Almanya sessiz kaldı”


DW Türkçe’nin haberine göre Almanya’da muhalefet, Almanya merkezli savunma sanayii şirketi Rheinmetall’in Türkiye’nin Altay tankı projesine destek vermesinin önüne geçmek amacıyla bir önerge hazırladı.

Yabancı ülkelerdeki ekonomik faaliyetleri düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapılmasını öngören önerge ile savunma sanayii şirketlerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışındaki faaliyetlerine ilişkin yasal boşluğun giderilmesi hedefleniyor.

Önergeyle ne isteniyor?

Söz konusu önergede, teknik uzmanların AB ülkeleri dışında yapılan silah üretimine teknik destek vermesinin Federal Meclis’in onayına bağlı olması talep ediliyor.

Sol Parti Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen ve Yeşiller partili hukukçu Katja Keul’un öncülüğünde hazırlanan önergenin Haziran ayı sonunda Federal Meclis’e sunulması bekleniyor.

Önergede, Altay projesinde üretilecek tankların Türkiye ordusu tarafından kullanılmasının yanı sıra Katar’a da ihraç edilmesinin öngörüldüğüne dikkat çekiliyor ve her iki ülkenin de doğrudan veya dolaylı olarak kendi bölgelerindeki çatışmalara taraf olduğu vurgulanıyor.

Türkiye, ilk etapta 250, daha sonra ise toplam bin adet Altay tankı üretmeyi planlanıyor.

Toplam ihale bedelinin 10 milyar doları bulması öngörülen Altay tankının, 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi hedefleniyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İzmir'de iş cinayeti: Üzerine demir-çelik kalıbı düşen işçi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Haber paylaştıkları için: Musa Çitil'in şikayetiyle yedi gazeteciye dava