Ana SayfaGüncelDemirtaş’ın “Seher”i Kürtçede

Demirtaş’ın “Seher”i Kürtçede

HABER MERKEZİ – HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu cezaevinde kaleme aldığı “Seher” isimli kitabın Kürtçe çevirisi çıktı. Aram Yayınevi etiketiyle çıkan kitaptan elde edilecek gelirle Kürtçe yazan edebiyatçılara destek verileceği belirtildi.

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde kaleme aldığı öykü kitabı Seher‘in Kürtçe çevirisi çıktı.

Şair ve gazeteci Rêdûr Dîjle’nin Kürtçe çevirisiyle Aram Yayınevi etiketiyle çıkan Seher toplam 12 öyküden oluşuyor.

Demirtaş tarafından kaleme alınan önsözde ise kitabın Kürtçe çevirisinin geliriyle Kürtçe yazan edebiyatçıların destekleneceği belirtiliyor.

Demirtaş’ın, Seher’in Kürtçe çevirisinde yer alan önsüzü şöyle:

“Cezaevinde yazdığım kitabı kendi anadilime, Kürtçe’ye çevirip yayımlama sorumluluğunu üstlenen Aram Yayınevi’ne ve çevirmen arkadaşım Rêdûr Dîjle’ye sonsuz teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyorum.

Gönül isterdi ki, kitabı kendi anadilimde, Kurmanci veya Dımilki olarak ben yazabilseydim. Ancak Kürt halkı üzerindeki kültürel soykırımın bir parçası olan asimilasyondan nasibini almış bir Kürt olarak maalesef ki bu mümkün olmadı. Bu nedenle bu çeviri, büyük bir eksikliğimi giderip beni de onore ediyor.

Elbette halen kendi anadilimi etkili bir şekilde kullanamıyor olmamda benim de ciddi eksiklik ve yetmezliklerim var. Her şeye rağmen anadilimizi öğrenmek ve geliştirmek için özel bir gayret sergilemem gerekiyordu. Umarım Kürt gençleri bu konuda beni örnek almazlar.

Yine de, kitabımın Kürtçe çevirisi beni ziyadesiyle sevindirdi. Bu çevirinin bütün geliri Aram Yayınevi’ne bırakılacak ve Kürtçe yazan edebiyatçılar desteklenecektir. Kitabın Türkçe versiyonunu aldıysanız bile Kürt edebiyatına destek olmak için Kürtçesini de mutlaka alın, okuyun ve okutun.

Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

Selahattin Demirtaş

Edirne Cezaevi”
Önceki Haber
Good Luck In Death’ten meditatif bir deneyim: “Fortune Telling Breeze”
Sonraki Haber
Şimşek İngilizce başka, Türkçe başka: Enflasyon düşüyor