Ana SayfaGüncelİstanbul Valiliği ve AKOM’dan şiddetli yağış uyarısı

İstanbul Valiliği ve AKOM’dan şiddetli yağış uyarısı

HABER MERKEZİ – İstanbul’da zaman zaman dolu şeklinde olacağı belirtilen şiddetli yağışlar için İstanbul Valiliği ve AKOM’dan arka araya uyarılar geldi.

Türkiye’nin Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor.

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, İstanbul başta olmak üzere Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de yer yer çok kuvvetli yağış olacak.

Açıklamada yağışların hafta sonuna kadar Trakya, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz’de etkili olacağı da kaydedildi.

İstanbul Valiliği’nden uyarı

İstanbul Valiliği’nin Twitter adresinden yapılan uyarıda, sağanak ve gök gürültülü yağışların bugün öğleden sonra ve yarın İstanbul’da etkili olacağı duyuruldu.

Valiliğin açıklaması şöyle: “Meteorolojik tahminlere göre sağanak ve gök gürültülü yağışların bugün öğleden sonra ve yarın ilimizi etkisi altına alması beklenmektedir. Konuyla ilgili ve görevli kurumlarımız müteyakkız olup vatandaşlarımızın da can ve mal güvenlikleri bakımından tedbirli olmaları önem arz etmektedir.”

AKOM: Yağışlar üç gün sürebilir

Bir uyarı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) geldi.

AKOM, İstanbul’da bugün beklenen şiddetli dolu yağışına karşı yaptığı uyarıda şu ifadelere yer verildi:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul bugün öğle saatlerinden itibaren şiddetli yağışın etkisi altına girecek. Yağışların bölgesel olacağı zaman zaman dolu şeklinde yağacağı tahmin ediliyor.

“Raporda, Kuvvetli sağanak yağış nedeniyle ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi olabileceği belirtiliyor. Özel araçların dolu yağışından zarar görmemesi için kapalı alanlarda muhafaza edilmesi öneriliyor. Üç gün süreceği tahmin edilen yağışların fırtına şeklinde aralıklarla devam edeceği belirtiliyor.

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM ihbar doğrultusunda ekiplerini alarma geçirerek muhtemel riskli bölgelere ekiplerini sevk etti. İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Onarım Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri tedbirlerini alıyor.”

Previous post
Türk Dil Kurumu Başkanı görevden alındı
Next post
CHP'li gençler oturma eyleminde: "Parti içinde de adalet"